abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Dotaz: Po-instalační kroky na Slackware 10.2

    Adrin avatar 16.10.2005 21:57 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Po-instalační kroky na Slackware 10.2
    Přečteno: 78×
    Saluton, nainstaloval jsem Slackware 10.2 na ATA disk a se slabymi znalostmi strev linuxu jsem narazil na nasledujici problemy, ktere jsou ve stavu polovyresenosti - dosla mi sila, zjistovat jak vyresit zbytek. Proto zadam o radu:

    0) projizdel jsem toto: http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/instalacia-slackware-iii a ne vsechno jeste vyzkousel.

    1) nedokazu namountovat sata disk. Dozvedel jsem se, ze je treba pouzit sata.i jadro, ale jak ho tam dostanu, kdyz uz je nainstalovany bare.i? Zkousel jsem instalacni CD a rekonfigurovat nastaveni. Tvarilo se to, ze to jde. Do fstab sepsal vsechny partitiony, ale pri bootovani hlasi /dev/sda1 neni spravny block device - ci tak nejak. A jak zjistim, ktere jadro je instalovany (prelozeny)? (boot ze sata a lilo , instalace na SATA , popis fstab , boot ze SATA)

    2) cestina funguje jen castecne. Ze stranek http://www.xplesa.wz.cz/ jsem prevzal nastaveni ~/.profile a /etc/X11/xorg.conf a upravil jsem aliasy na iso8859-2 a vysledek je nasledujici: firefox pise ve spravne znakove sade a nekdy i kword pise dobre, ostatni znakova sada at uz v xwindow nebo terminalu je spatna. Cesky jsou nektery vypisy z kde a mc mluvi cesky. Nic vic. Klavesnice vetsinou funguje, jen se da prehazovat jen v kde.

    3) logovani do xwindow funguje nejak podivne. V /etc/inittab jsem zmenil runlevel na 4, coz sice zpusobilo, ze se po spusteni systemu automaticky spousti xwindow a graficke prihlaseni, ale nefuguji terminaly na na f1-f4 a funguje jen f5. Krome toho se xserver spusti jinde nez na 0:0 - coz nevim co je, ale kvuli tomu neumim spustit konqeror z konzoly :)

    4) mys s koleckem jsem snad vyresil: mys s koleckem

    5) rozliseni v xwindow pro lcd display jsem snad taky vyresil: v /etc/X11/xorg.conf se zvetsila vertikalni a horizontalni frekvence: vypocet frekvenci a nastavni xwindow , nastaveni rozliseni

    Nejsou to uplne konkretni otazky, spis zadosti o nasmerovani na spravne konfiguracni soubory a programky a nekdy o popis obecneho principu, bez ktereho beham jen od certa k dablu, protoze nevim, co presne hledat. Snad to tolik nevadi a pomuze i jinym :)

    Odpovědi

    Ondrej avatar 16.10.2005 23:12 Ondrej | skóre: 20 | blog: darkblair_server | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po-instalační kroky na Slackware 10.2
    ad sata - idealni by bylo sestavit si vlastni jadro. Navody na to se vali ruzne po netu, nekolik jich je i tady. Staci hledat. DKyz nenajdes, nebo si z necim nebudes vedet rady, ozvi se, rad pomuzu, s cim budu vedet. Verzi aktualniho jadra zjistis prikazem uname -a.
    Nikdo neni nikdy lepsi nez ty! Pouze ty jsi obcas horsi nez ostatni.
    17.10.2005 08:31 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po-instalační kroky na Slackware 10.2
    1) ak sata nepotrebuješ k nabootovaniu, tak by malo stačiť loadnúť príslušné moduly. V opačnom prípade môžeš zobrať správne jadro a dať ho tam kam ukazuje nastavenie image= v /etc/lilo.conf
    2) ide o to či chceš mať skutočne všetko česky, alebo stačí klávesnica. V prvom prípade nastav premennú prostredia LC_ALL v /etc/rc.d/rc.lang, v druhom prípade nastav len LC_CTYPE.
    3) v Slackware-i runlevel 4 nezapína procesy getty - vid inittab. Je tam na riadkoch s getty tuším niečo ako ...:235:... - zmeň to na ...:2345:...?
    4) myš - FAQ - je to to isté, ale krajšie a nie je to link na server JXP ;-)

    P.S.: nabudúce píš každú otázku do iného threadu
    Adrin avatar 18.10.2005 17:58 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po-instalační kroky na Slackware 10.2
    Tak cestina je pravdepodobne vyresena. :)

    Krome nastaveni zminenych v ruznych howto, je dobre vedet, ze fonty v zakladni distribuci slackware v KDE neumi nektere znakove sady (aspon tak mi to pripada). Staci stahnout nejaky balik fontu, rozbalit do /usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF/ a do souboru /etc/X11/xorg.conf pridat popripade radek:

    FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF/"

    Nakonec nastavit fonty v xwindow

    Chci-li jeste cesky mluvici KDE, je potreba stahnout soubor kde-i18n-cs, treba odtud. A pak instalovat pomoci prikazu installpkg.
    Adrin avatar 20.10.2005 09:52 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po-instalační kroky na Slackware 10.2
    1) Podarilo se mi instalovat to sata.i jadro. Nejak se dalo proklikat instalaci slackware "tim spravnym zpusobem" a on to tam dodal.

    Jinak, ten instalator je desne patetickej. Obcas mi da moznost zmenit vybranou konfiguraci a obcas spousti jakehosi wizarda konciciho instalaci, ktery se kupodivu neda prerusit. Cancel preskoci jeden jeho krok a jen buh pak vi, co se stane :)

    3) Runlevel 4 uz jsem vyresil. Ta filosofie byla opacna, takze ne: k levelu 4 zapni konzole 2345, ale ke konzolim 1234 zapni i level 4.
    31.10.2005 02:25 meleanor
    Rozbalit Rozbalit vše Koleškoooo :-)
    ad 4) Konečně jasny, srozumitelny, kratky a FUNKCNI navod na koleškoo na mysicsee :-)) [Slackware 10.2]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.