Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
LANG=cs_CZ LC_CTYPE="cs_CZ" LC_NUMERIC="cs_CZ" LC_TIME="cs_CZ" LC_COLLATE="cs_CZ" LC_MONETARY="cs_CZ" LC_MESSAGES="cs_CZ" LC_PAPER="cs_CZ" LC_NAME="cs_CZ" LC_ADDRESS="cs_CZ" LC_TELEPHONE="cs_CZ" LC_MEASUREMENT="cs_CZ" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ" LC_ALL=A echo $LC_CTYPE nevypíše nic.
od
. napr. s prepínačom -c
. Pusti ho, napíš zopár znakov a ukonči Ctrl+D. Potom pozri či kódy, ktoré vypíše od
zodpovedajú tým znakom (nemusí to byť hneď zjavné napr. kvoli poradiu bytov, ale keď sa človek dobre zahľadí, tak sa to dá). Ak tie kódy sedia, je to problém fontu.
0aa8 je 0a a8. "0a" je "\n" - teda znak noveho riadku. a8 je, podla ISO-8859-2, znak ¨ Pre malé š by tam skôr malo byť B9, alebo 0161. Ako prepínaš na lokalizovanú klávesnicu?
dpkg-reconfigure console-data
a vybrat správnou mapu.
Pokud se budou na některých virtuálních terminálech v programech špatně zobrazovat některá písmena s háčky, pomůže přidat do ~/.bash_profile něco jako
[ "$TERM" = "linux" ] && { echo -n -e '\033(K' 2>/dev/null; }
loadkeys cz-lat2(a prepni pomoci pause na ceskou, nebo misto cz-lat2 pouzij cz-us-qwerty) (Počáteční nastavení viz /etc/init.d/keymap.sh a /etc/console/boottime.kmap.gz (u mě je to link), balicek console-common) Kdyby to bylo fontem, co se stane po spuštění
consolechars -f lat2u-16 charset G0 iso02(nastavování při startu viz /etc/init.d/console-screen.sh a /etc/console-tools/config, balicek console-tools)
Tiskni
Sdílej: