Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
ip addr add 1.2.3.4 dev eth0
# ifconfig ed0 alias 192.0.2.2 netmask 0xffffffffOtherwise, just specify the network address and netmask as usual:
# ifconfig ed0 alias 172.16.141.5 netmask 0xffffff00
ifconfig
(který brzy oslaví osm let své obsolentnosti), je v tomto kontextu celkem irelevantní…
brd
, příkaz ip
na rozdíl od ifconfig
nedopočítá obvyklou broadcast adresu automaticky (k tomu slouží 'brd +
'), ale nenastaví žádnou broadcast adresu. Což je celkem praktické, protože je tak možné používat minisegmenty o dvou adresách, aniž by bylo potřeba plýtvat adresami na nepouživaný broadcast.
ip
v takovém případě žádnou nepřiřadí, zatímco ifconfig
dopočítá tu obvyklou.
Abychom byli konkrétní, nechodí bez něj ty, které používají broadcast pakety. Ale těch naštěstí zase tak moc není, zvláště uvědomíme-li si, že většina komunikace dnes používá TCP, které už z principu broadcast používat nemůže. Koneckonců u point-to-point rozhraní také žádné broadcast adresy nemáte a přesto fungují…
ip addr add 1.2.3.4/30 dev eth5
a mam to zadarmo eth0:1
, pak je docela na místě ho upozornit, že v Linuxu už poměrně dlouho nic takového není.
man ifconfig /etc/default/rc.confA zcela necekane www.freebsd.org/doc/handbook pro oficialni prirucku - Handbook. FreeBSD ma dost logiku :) Takze jestlize se jedna o sitove zarizeni, tak staci napsat
man 'jmeno_ovladace'
(dmesg | less
), tak je na 99 % v examples
jak na to. Jinak na *BSD se snazi vse zahrnout do 'ifconfig
'... Takze napr. pres ifconfig nastavim WEP k wifi karte nebo i tunneling.
Popr. kdyz 'jeste' neni moznost, jak to nacpat do rc skriptu (/etc/rc.conf
), tak to natlac do /etc/start_if.{jmeno_ovladace}
.
Plz, nedelej uzivatelum FreeBSD takovou ostudu :)
jirib
Tiskni
Sdílej: