3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
ip addr add 1.2.3.4 dev eth0
# ifconfig ed0 alias 192.0.2.2 netmask 0xffffffffOtherwise, just specify the network address and netmask as usual:
# ifconfig ed0 alias 172.16.141.5 netmask 0xffffff00
ifconfig
(který brzy oslaví osm let své obsolentnosti), je v tomto kontextu celkem irelevantní…
brd
, příkaz ip
na rozdíl od ifconfig
nedopočítá obvyklou broadcast adresu automaticky (k tomu slouží 'brd +
'), ale nenastaví žádnou broadcast adresu. Což je celkem praktické, protože je tak možné používat minisegmenty o dvou adresách, aniž by bylo potřeba plýtvat adresami na nepouživaný broadcast.
ip
v takovém případě žádnou nepřiřadí, zatímco ifconfig
dopočítá tu obvyklou.
Abychom byli konkrétní, nechodí bez něj ty, které používají broadcast pakety. Ale těch naštěstí zase tak moc není, zvláště uvědomíme-li si, že většina komunikace dnes používá TCP, které už z principu broadcast používat nemůže. Koneckonců u point-to-point rozhraní také žádné broadcast adresy nemáte a přesto fungují…
ip addr add 1.2.3.4/30 dev eth5
a mam to zadarmo eth0:1
, pak je docela na místě ho upozornit, že v Linuxu už poměrně dlouho nic takového není.
man ifconfig /etc/default/rc.confA zcela necekane www.freebsd.org/doc/handbook pro oficialni prirucku - Handbook. FreeBSD ma dost logiku :) Takze jestlize se jedna o sitove zarizeni, tak staci napsat
man 'jmeno_ovladace'
(dmesg | less
), tak je na 99 % v examples
jak na to. Jinak na *BSD se snazi vse zahrnout do 'ifconfig
'... Takze napr. pres ifconfig nastavim WEP k wifi karte nebo i tunneling.
Popr. kdyz 'jeste' neni moznost, jak to nacpat do rc skriptu (/etc/rc.conf
), tak to natlac do /etc/start_if.{jmeno_ovladace}
.
Plz, nedelej uzivatelum FreeBSD takovou ostudu :)
jirib
Tiskni
Sdílej: