V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Pomerne dosť problémov som už v Linuxe vyriešil a teraz prišiel rad na sieť. Myslím že aj toto patrí k plnej výbave každého počítača a operačného systému.
Takže základné údaje: 2x notebook HP nx9020, na jednom booku Mandrake 10.1 a na druhom SuSE 10 Eval. Sieťová karta RTL-8139 na eth0, sieťový krížený kábel.
A k problému: Neviem rozbehať sieť medzi dvoma počítačmi cez sieťový kábel. Chcel by som zdieľať nejaký priečinok a kopírovať dáta z jedného disku na druhý. Pozeral som fórum aj všeličo skúšal, ale nie som ešte taký zdatný Linuxák a neviem sa s tým pohnúť z miesta. Vo Windowse som to v minulosti riešil klasicky cez Sprievodcu pridaním siete a Miesta v sieti.
ifconfig eth0 netmask 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0
IP adresa musí být na obou počítačích samozřejmě rozdílná, ale ze stejného segmentu (stejná první tři čísla). Pokud jsou ovladače síťové karty zavedeny v jádře (očekával bych to), tak by síť už měla fungovat (zkusit ping 192.168.0.1
apod.)
Toto nastavení bude fungovat do doby, než vypneš PC (systém). Takže je třeba se poprat se startovacími skripty, aby to tak bylo nastálo. To ať ale poradí nějaký Mandrakista nebo Susista route add default gw x.x.x.x
, který nastaví IP adresu brány. Ale to snad není potřeba při propojení pouze dvou počítačů.
Kdybys náhodou chtěl "sdílet Internet", tak do vyhledávání zadej "NAT" ;)
Dneska se před ifconfig
a route
upřednostňuje příkaz ip
, ale já to s ním neumím ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0
ip addr add 192.168.0.1/24 brd + dev eth0Ale vhodnější je samozřejmě nastavit to v odpovídajících konfiguračních souborech podle distribuce (pro SuSE
/etc/sysconfig/network/ifcfg-eth-id-*
). Pro začátečníka, nechce-li si nejdřív o problematice něco nastudovat, bude ale vůbec nejvhodnější použít konfigurační nástroje distribuce (u SuSE YaST).
10.
, 192.168.
a 172.20.
, možná i nějaké další (asi také na 172.
a ještě něco, nejsem si jist). Já mám v oblibě 10.0.0.1
, 10.0.0.2
a tak dále.
Na jednom počítači se tedy nastaví třeba 10.0.0.1
, na druhém 10.0.0.2
, na obou maska podsítě 255.255.255.0
. (Na to všechno jsou klikátka, ale jde to i úpravou něčeho v /etc
- v každé distribuci trochu jinak.) Je ještě potřeba zařídit, aby se natáhl ovladač - modul pro síťovou kartu. Na ten RealTek 8139 je to 8139too
, takže modprobe 8139too
. (Obvykle stačí napsat ten název modulu do nějakého konfiguračního souboru, který procházejí spouštěcí skripty, možná se o to postará klikátko.)
Trochu mám v tom zmätok, takže ako mám postupovať od začiatku do konca aby som to rozbehal? Vyskúšam či je zavedený modul príkazom modprobe 8139too a ďalej som jasný. Ako nastaviť IP adresu a čo ďalej? Nemám zo sieťami žiadnu skúsenosť, jedine tak dial a GPRS pripojenie, ale ani jedno nejde cez sieťovku preto to nemám omrknuté.
Problém je v tom, že neviem čo študovať alebo čo by bolo lepšie neviem kde to naklikať. Nemám skúsenosti zo sieťou v Linuxe preto neviem čo hľadať a riešiť. Najradšej by som to riešil fakt podobným spôsobom ako vo Windowse. Brzdí ma to, skúšal som všelijaké nastavenia v KDE aj v YASTe v SuSE ale na nič som nekápol.
Tiskni
Sdílej: