V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Při instalaci Mandrivy zvolím "radeon" (nic jiného nefunguje), instalace a spuštění systému proběhne (až na to, že napoprvé často musím restartovat) v pořádku. Od té chvíle se mi stává několik věcí, podle toho co dělám, které vedou všechny k reinstalaci:
1) Pár minut po instalaci jsem v KDE a začínám nastavovat Mandrivu, najednou (vždy při nastavování něčeho jiného - nějakých drobností) vše kromě kurzoru myši zamrzne a nezbývá mi nic jiného než stisknout tlačítko Power. Někdy mi pak systém naběhne znova, ale většinou po spuštění PC naběhne hláška:
The superblock could not be read or does not describe a correct ext2 filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2 filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock: e2fsck -b 8193
z té se můžu dostat buď CTRL D, restartuje to a hláška se opakuje, nebo zadám heslo správce a nic se neděje...
2) Podle knihy "Pouzivame Mandriva Linux 2006 CZ" jsem zkusil stáhnout ze stránek ATI tento balíček: fglrx_6_8_0-8.24.8-1.i386.rpm ovšem nevím, zda je mi něco pro Radeon 7000 platný - nainstaloval jsem ho dle návodu, příkaz fglrxconfig dle návodu ale spustit nešel, tak jsem otevřel xorg.conf a přepsal dle návodu. Chvíli to šlo, pak zase zamrzlo...
Může mi někdo poradit jak zajistit funkčnost této graf.karty na Mandrivě? (Případně jak se dostat do systému z toho erroru.) Děkuji.
Proč reinstalovat? Pokud máte puštěný Xka, tak init 3, drakconf a vybrat driver ... a mělo by to být?
Taky neznam všechno, ale k tomuhle jsem se už prokousal. Jde o to, že můžete nastartovat v různých runlevelech, single, multi, s Xkama. Taky mam Mandrivu 2006 a teďka s notebookem zjišťuju, že bez menu (jako je třeba to drakconf) se těžko obcházim.
Zkusgte v /etc/inittab nastavit zvolený runlevel 3, pak nestartujete rovnou do grafiky (jestli vám Xka padaj tak je to ale asi stejně jedno).
Blbě jsem přečet zadání, nějak mi uteklo to o superbloku, hledal bych nejdřív problém tam. Jestli máš instalační médium, tak nabootuj, dej volbu F1, pak rescue, fdisk -l vypíše partišny a pak fsck.ext2fs /dev/hdX# - dosaď písmeno a číslo partišny (plus možná parametry), kterou je třeba otestovat. Možná projet na vadný sektory (badblock ...), pak změnit (jak radili jiní) filesystém, doporučuje se žurnálovací, já mam v oblibě reisera (mam 3.6), další budou radit JFS, XFS atd. Abys víc poznal, jak to chodí v linuxu doporučuju si hrát s opravou místo rovnou přeinstalovat (máš-li čas).
Tiskni
Sdílej: