V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
* CNAME www.mojedomena.czDíky moc předem za jakékoliv rady.
Wildcard As and CNAMEs are possible too, and are really confusing to users, and a potential nightmare if used without thinking first. It could result (due again to domain searching) in any telnet/ftp attempts from within the domain to unknown hosts to be directed to one address. One such wildcard CNAME (in *.edu.com) caused Internet-wide loss of services and potential security nightmares due to unexpected interactions with domain searching. It resulted in swift fixes, and even an RFC ([RFC 1535]) documenting the problem.jste četl, stejně jako všechna ostatní RFC, týkající se DNS. Pokud ne, na wildcard záznamy raději zatím zapomeňte.
host -t a nejakynesmysl.abclinuxu.cz
tak mi to vrátí výsledek...
vhost
pre apache.
# http://httpd.apache.org/docs/2.0/vhosts/mass.html # get the server name from the Host: header UseCanonicalName Off VirtualDocumentRoot /var/www/vhosts/%-1/%-2/%-3/%-4/
Napadlo mě teď třeba, že domény 3.řádu se nemusí zakládat jen spolu s adresářem, ale můžou být nastaveny rewritem. A toto už není možné zajistit nijak jinak než ve spolupráci s wildcard.
Netuším proč.
Na mě je, abych to provedl, takže musím najít cestu, jak to udělat, ne proč to neudělat.
Nesouhlasím. Rozhodně si nemyslím, že by se člověk měl automaticky snažit splnit všechny požadavky zadavatele, ať jsou sebenesmyslnější. Většinou je vhodné si nejdřív položit otázku "proč to tak dělat" a "zda to tak vůbec dělat". než se začnete zabývat otázkou "jak to udělat". Trochu mi připomínáte jednoho přítele (fyzika), který mi tvrdil, že "To jste vy, matematici. Fyzika nezajímá, že ta řada nemá součet, on ji prostě sečte."
Navíc jsem netvrdil, že wildcard záznamy nemáte za žádných okolností použít. Pouze jsem vás vyzval, abyste si nejdřív důkladně prostudoval všechny specifikace, týkající se DNS, protože když to neuděláte, riskujete, že vaše neuváženě vytvořené wildcard záznamy nadělají víc škody než užitku. Také samozřejmě doufám, že během toho studia pochopíte, že bezmyšlenkovité vytváření wildcard záznamů z lenosti není dobrý nápad.
Trochu jinak: Kdyby to nebylo užitečné, proč by to někdo vymýšlel?
Správná otázka. Kdybyste se podíval do příslušných RFC, jak jsem vás vyzval, zjistil byste, že koncept wildcard záznamů byl vymyšlen výhradně pro MX
záznamy kvůli přesměrování pošty. Možnost použití wildcard A
nebo CNAME
záznamů se tam sice také zmiňuje, ale pouze okrajově, a jedním dechem se upozorňuje na možné problémy - viz výše citovaný odstavec.
A
záznamy, vyvozoval, že reverzní záznamy jsou hloupost.
INSERT INTO `mojedomena` VALUES ('*.mojedomena.cz', 259200, 'Cname', www.mojedomena.cz.');Nefunguje.
INSERT INTO `mojedomena` VALUES ('*', 259200, 'Cname', 'www.mojedomena.cz.');
*.mojedomena.cz
reaguje na host -t a *.mojedomena.cz
, ale už ne na host -t a blabla.mojedomena.cz
.
Errors are handled really badly.Ale před měsícem někdo napsal, že brzy vyjde nová verze, která opraví wildcard záznamy, tak se třeba dočkáš. Nicméně ten projekt ve mě nevzbuzuje ani trochu důvěry pro produkční nasazení.
Tiskni
Sdílej: