Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Potrebujem urobit bridge medzi ethernetom (lokalna domaca siet s routerom rozvadzana z hubu) a wifi (AP). Ako tento bridge chcem pouzit Ovislink-8000AP a nastavenie urobit pomocou iptables. Potrebujem, aby AP nerobilo ziaden preklad adries a aby vsetky pakety preposielalo z jedneho zariadenia na druhe a opacne. Dalej potrebujem, aby klienti pripojeni na AP cez wifi mohli dostavat IP adresy z lokalnej siete cez dhcp. (wifi klienti by nemali poznat, ze pristupuju cez nejake AP).
Takze vysledne pripojenie by vyzeralo nasledovne:
router (eth) -> hub (eth) -> localComp1 -> localCompN -> Ovislink AP (wifi) -> notebook1 -> notebookNAP si uz zabezpecim cez web klikatko, aby sa slo pripojit len MAC adresa, kluc kombinaciou. O to mi nejde. Dolezite je ako nastavit routovanie v AP.
Vopred dakujem za kazdy tip.
Takze pod tym bridge si predstavujem zariadenie, ktore routuje z jednej fyzickej siete do druhej (s tym, ze obe siete su na rovnakej subnet 172.16.1.0/24).
Pri nastaveni ako AP s IP adresou, maskou a branou na router sa sprava presne podla mojich ocakavani a teda, ze sa ako bridge - preposiela pakety z jednej siete do druhej. Pocitace pripojene cez wifi musia mat but adresu nastavenu napevno (z rovnakej podsiete), alebo mozu pouzivat DHCP (ak na danej sieti bezi nejaky DHCP server - priamo na AP totiz nebezi).
Nastavenie teda nebolo nijako zvlast zlozite - az na to, ze je miestami neintuitivne... Chyba mi moznost sa pritelnetit a pracovat priamo zo systemom, predsalen klikatko nikdy nevie to, co clovek potrebuje pre pohodlny zivot...
Tiskni
Sdílej: