Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Linux Slackware 10.0 Jádro 2.4.26
Mám dvě grafické karty:
nVidia GeForce2 MX 400 (PCI) nVidia GeForce4 MX 440 (AGP)
Do každé jsem zapojil po jednom monitoru. Potřebuju v nejlepším případě rozšířit plochu na oba tyhle monitory, ale spokojím se i s tím, když na každém poběží samostatný X server.
V xorg.conf jsem nastavil potřebné sekce Device, Monitor, Screen a ServerLayout. Oba layouty fungují pokud je pustím samostatně:
startx -- :0 -layout "Vlevo"
startx -- :1 -layout "Uprostred"
a) Ale když je v konfiguraci použiju oba...
Screen 0 "ObrazovkaUprostred" Screen 1 "ObrazovkaVlevo"
… tak se zapne první monitor, a jakmile hned potom druhý, spadne server s chybou: (uvádím jen co považuju za podstatné, kompletní bug report je tady)
Fatal server error: Caught signal 11. Server aborting Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. (II) Screen 0 shares mem & io resources (II) Screen 1 shares mem & io resources
b) S použitím Xineramy se zase spustí jen první monitor (vždycky ten, který je uvedený jako první před RightOf):
Option "Xinerama" "true" Option Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo"
… a GeForce2 pro ObrazovkaVlevo to nechce použít, ani to nevytvoří potřebné sekce a hlásí že chybí vyhovující zařízení na slotu PCI:0:10:0 (Vygoogloval jsem, že to vlastně jen to zařízení nemůže použít).
Což podle mě znamená, že v obou případech dochází někde ke konfliktu, ale zaboha nemůžu přijít na to kde.
TwinView jsem zkoušel, ale moc ho nechápu, nenašel jsem jak nastavit zařízení pro druhý monitor, takže TwinView asi bude jen na pro jednu grafickou kartu, nevím.
Relevantní nastavení xorg.conf:
Section "Monitor" Identifier "19ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Monitor" Identifier "17ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Device" Identifier "GeForce4" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Device" Identifier "GeForce2" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:0:10:0" EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaUprostred" Device "GeForce4" Monitor "19ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaVlevo" Device "GeForce2" Monitor "17ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Uprostred" Screen "ObrazovkaUprostred" #Screen 0 "ObrazovkaUprostred" #Screen 1 "ObrazovkaVlevo" #Option "Xinerama" "true" #Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Vlevo" Screen "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection
Díky
Tiskni
Sdílej: