Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Zajímáte se o techniku, ale nemáte ve svém okolí s kým si o ní pokecat? Pak doražte 3. 12. na strahováckou Virtuální Bastlírnu, kde si můžete neformálně online popovídat s ostatními makery, hackery, hardwaráři, softwaráři, ale třeba i vědci a vysokoškolskými učiteli. Samozřejmě pro případy, kdyby řeč stála, mají bastlíři nachystaná i aktuální témata k nastartování diskuze. Jaká to jsou pro prosinec?
… více »Intel mění vedení. Pat Gelsinger skončil jako CEO.
V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Linux Slackware 10.0 Jádro 2.4.26
Mám dvě grafické karty:
nVidia GeForce2 MX 400 (PCI) nVidia GeForce4 MX 440 (AGP)
Do každé jsem zapojil po jednom monitoru. Potřebuju v nejlepším případě rozšířit plochu na oba tyhle monitory, ale spokojím se i s tím, když na každém poběží samostatný X server.
V xorg.conf jsem nastavil potřebné sekce Device, Monitor, Screen a ServerLayout. Oba layouty fungují pokud je pustím samostatně:
startx -- :0 -layout "Vlevo"
startx -- :1 -layout "Uprostred"
a) Ale když je v konfiguraci použiju oba...
Screen 0 "ObrazovkaUprostred" Screen 1 "ObrazovkaVlevo"
… tak se zapne první monitor, a jakmile hned potom druhý, spadne server s chybou: (uvádím jen co považuju za podstatné, kompletní bug report je tady)
Fatal server error: Caught signal 11. Server aborting Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.X.Org for help. Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information. (II) Screen 0 shares mem & io resources (II) Screen 1 shares mem & io resources
b) S použitím Xineramy se zase spustí jen první monitor (vždycky ten, který je uvedený jako první před RightOf):
Option "Xinerama" "true" Option Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo"
… a GeForce2 pro ObrazovkaVlevo to nechce použít, ani to nevytvoří potřebné sekce a hlásí že chybí vyhovující zařízení na slotu PCI:0:10:0 (Vygoogloval jsem, že to vlastně jen to zařízení nemůže použít).
Což podle mě znamená, že v obou případech dochází někde ke konfliktu, ale zaboha nemůžu přijít na to kde.
TwinView jsem zkoušel, ale moc ho nechápu, nenašel jsem jak nastavit zařízení pro druhý monitor, takže TwinView asi bude jen na pro jednu grafickou kartu, nevím.
Relevantní nastavení xorg.conf:
Section "Monitor" Identifier "19ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Monitor" Identifier "17ka" HorizSync 30 - 98 VertRefresh 50 - 160 EndSection Section "Device" Identifier "GeForce4" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Device" Identifier "GeForce2" Driver "nvidia" Option "NoLogo" "1" BusID "PCI:0:10:0" EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaUprostred" Device "GeForce4" Monitor "19ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "Screen" Identifier "ObrazovkaVlevo" Device "GeForce2" Monitor "17ka" DefaultDepth 16 Subsection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubsection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Uprostred" Screen "ObrazovkaUprostred" #Screen 0 "ObrazovkaUprostred" #Screen 1 "ObrazovkaVlevo" #Option "Xinerama" "true" #Screen "ObrazovkaUprostred" RightOf "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection Section "ServerLayout" Identifier "Vlevo" Screen "ObrazovkaVlevo" InputDevice "Mouse1" "CorePointer" InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard" InputDevice "Cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "Stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "Eraser" "SendCoreEvents" EndSection
Díky
Tiskni Sdílej: