GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Dobrý den
řeším následující problém se dvěmi adresami DNS:
name server BIND
v režimu cache-only a odpovídá na dotazy pro naši domenu nasefirma.cz
. Tedy např. že:
pc1 IN A 192.168.1.2
pc2 IN A 192.168.1.3
pc3 IN A 192.168.1.4
atd.
Všechny stanice (pc1 - pc18)mají nastavenu adresu DNS na 192.168.1.1 (server - eth1 - LAN)
Od poskytovatele připojení k Internetu jsme dostaly jeho adresu DNS, která resolvuje adresy v internetu. Např, že forwarders
, ale nejsem si jisty, zda je to skutečně to co potřebuji. A co soubor resolf.conf
?
Za pomoc budu velmi vděčný a předem děkujiV zásadě ji nemusíte nastavovat nikde.
V souboru /etc/resolv.conf definujete DNS server pro daný lokální stroj (bez ohledu na to, že je to gateway, běží na něm named a podobně) - zde zadáváte adresu, koho se má tento stroj ptát, pokud potřebujete resolvovat DNS. Vzhledem k tomu, že na něm běží named, je nejrozumnější zadat zde 127.0.0.1, ať se ptá sám sebe.
Druhá otázka je, koho se má ptát ten lokální named, pokud potřebuje něco zjistit. Defaultně nastavený caching-only named má nastavený seznam root serverů a ptá se tedy jich, respektive provede potřebný rekurzivní dotaz. Mohl byste jej sice donutit, ať se ptá jenom DNS serveru poskytovatele, ale v zásadě k tomu není žádný důvod.
Řeší to nikoliv rekurzivním dotazem přes rooty, alébrž dotazem přímo na onen DNS s krátkou expirací, protože tu cestu od rootu k němu nacachovanou má. Nehledě k tomu, že při použití DNS ISP je situace přesně stejná - akorát že se neptáte vy, ale DNS ISP. Čili ten váš argument nemá valnou logiku.
Mám na to jiný názor:
Tiskni
Sdílej: