Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
sed
a dále vyhledávání zde a na googlu.
nl
, grep
om zistit riadok zo zadanym retazcom, cut
om zistit, kolky to bol riadok.
Ked uz mame cislo riadku -- zadane alebo zistene predchadzajucim sposobom -- vytail
ovat vsetky riadky od zadaneho do konca suboru a z toho vyhead
ovat prvy riadok.
sed
em by to bylo nejjednoužší, ale cesty jsou růzdné. Ale autor nechce použít grep
(nevím proč, právě kvůli této podmínce mi to připadá jako zadání nějakého domácího úkolu).
tail +10 < subor |head -1
cat $LOGSOUBOR | grep vyraz | tr -d s |awk '{print $4}'| while read L
do
if [ "$L" -ge 2 ] ; then
echo "CHYBA S CASEM $I"
fi
done;
cat -n soubor
- vypíše sloupec s čísly řádků, pak ovšem musíte upravit zbytek roury a tisknout vic sloupcu.
cat $LOGSOUBOR | grep vyraz | while read Radek do L="$(echo "$Radek" | awk '{print $4}' | tr -d s)" # nebo: "$Radek" | cut -f 4 -d " " | tr -d s if [ "$L" -ge 2 ]; then echo "CHYBA S CASEM $I" echo "$Radek" fi done;
read $x $l
, v $x budeš mít sice tu hodnotu i s tím koncovým 's', ale to myslím nevadí
sed -n '3p' soubor_s_textem
- vypíše třetí řádek
file: program.awk ================= { while ((getline line < inputFile) > 0) { # process the line `line' } close(inputFile); }Podle mě je to nejelegantnější...
man sed man awk:)
Tiskni
Sdílej: