Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Co od toho čekáte? Plnohodnotný desktop? Já na něčem takovym pouštěl Mandrake 9.0 kdysi a zdá se mi, že to běželo ještě celkem slušně.
Mam podobny stroj a dosti swizne mi na tom bezi SLACKWARE, dokonce i KDE jede. Vetsina slusne vychovanych distribuci ma na svych homepage napsane hardwareove naroky, staci nebyt liny a podivat se na to. Ale stejne furt nechapu proc se tady lidi porat ptaji na jednu a tu samou vec, kdyz je to tak jednoduchy - vyzkousej a uvidis ktera ti padne nejlip.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Nainstaloval jsem Ubuntu 6.10, firefox se seknul,narocne na muj komp.To je dobrej vtip, takhle na noc :D BTW instalační příručku čtete, že (týká se Debianu)?
precetl jsem uz veskera foraTak zkuste ještě jednou a tentokrát i vnímat, co je tam napsáno. To je to, co radím ;)
Mezi Ubuntu a cokolivbuntu není rozdíl. Všechny vámi zmiňované aplikace lze doinstalovat přes apt. Jinak pokud máte Ubuntu, tak pro XUbuntu stačí nainstalovat jeden meta balík, xubuntu-desktop (nebo tak nějak.Nikde netvrdím, že to nejde doinstalovat do jiné mutace. Jenom mi příjde jednodušší si rovnou vybrat podle základního balíku aplikací, než to dodatečně předělávat.
Jakou distribuci Linux byste doporučiliKteroukoliv. Kvůli RAM a procesoru (graf. kartě) bude asi třeba sem tam něco vyladit - viz diskuse zde, FAQ, konkrétní otázky. Líp se asi taky bude dařit na tak malém HD distru, které si sám poskládáte, tj. instalovat základ a postupně přidávat aplikace (viz manuál konkrétní distribuce). A co se týče verze, ve světě Linuxu až tolik neplatí, že starší verze běhají na starším HW líp než ty nové, spíš naopak. Tedy rada: instalovat to nejnovější a raději si dobře vybírat co. Chcete-li se informovat o jednotlivých distribucích, tak si je tu přece vyhledejte, jsou tu jak články, tak zápisy v blozích, tak diskuse - na přesně stejné téma.
Co třeba sepsat pár obecných doporučení, aby se tyhle dotazy tak často neopakovaly...? Např.:
"nové PC" od cca 1,5 GHz a 512 MiB RAM - jakákoliv distribuce "střední třída" kolem 1 GHz a 256-512 MiB RAM - jakákoliv distribuce, ale mírně "lightweight" je plusem - vhodné distribuce (v abecedním pořadí): Arch Debian Slackware Xubuntu "starší PC" kolem 500 MHz a 128-256 MiB RAM (disk alespoň 3 GB) - tady už rozhodně raději něco "lightweight" - vhodné distribuce (v abecedním pořadí): Arch Damn Small Linux Debian Puppy Slackware Xubuntu - "nepříliš vhodné" aplikace a prostředí: OpenOffice.org (raději AbiWord, Gnumeric apod.) Gnome, KDE "veterán" cca 100-300 MHz a 64-128 MiB RAM - něco velmi "lightweight" - vhodné distribuce (v abecedním pořadí): Damn Small Linux Puppy - "nevhodné" aplikace: Firefox (raději Dillo, Links apod.) Thunderbird (raději Sylpheed, Balsa apod.)
Prosím o opravy a doplnění.
Co třeba sepsat pár obecných doporučení, aby se tyhle dotazy tak často neopakovaly...? Např.:Sice to nepomůže :D ale pište to pak rovnou sem, když už. Taky si přečtěte, co tam už je (totéž co píšu sem). Ten váš seznam bych ale označil za mírně nepravdivý, protože už na tom vašem "starším PC" běhá úplně všechno (včetně Gentoo), nejdůležitějším faktorem tady bude RAM. Ale provozoval jsem Gentoo na 128M PIII 700, včetně Firefoxu nebo OpenOffice.org (tam je totiž problém jen delší start, což je pro práci dost podružný faktor) a ne že bych trpěl. No ale to je přesně ten důvod, proč je takový seznam prakticky nemožné sestavit. Doporučil bych tedy orientovat se na sestavy pod 128M RAM a tak PII 400 MHz níže - tam je opravdu třeba vybírat, např. ten Puppy nebo DamnSmall nebo upravený Slackware či Debian. Obecně lze přidat upozornění, že čím víc grafických efektů (např. průhlednost/stíny oken v KDE, což lze povypínat, resp. nezapínat), tím hůř. Ale základní funkce poběží. Takže bych se spíš přimlouval za eventuální doplnění FAQ co se týče vlastních zkušeností z běhu distribucí na opravdu slabém HW, tedy Pentium a níže, 100M RAM a níže. Také zkušenosti z instalace distribucí na stroje bez CD-ROM a/nebo přístupu do sítě by stály za záznam.
Opravdu slabý HW k testování nevedu... Nejslabší, co jsem měl donedávna k disposici byl SFF Compaq s P2 350 a 256 MiB RAM. Ale před pár týdny se odporoučel do kytiček.
Vždycky záleži hlavně na účelu danýho počítače. Předpokládám, že nejčastější požadavky na slabší počítač jsou asi tak následující: přísup na internet (=> Firefox, Opera, Konqeror), e-maily (=> Thunderbird, KMail, Evolution), přehrávání audia/videa.
Na to bohatě stačí procesor od řekněme 400 MHz a pohodlí bude záležet hlavně na množství paměti: 64 MiB minimum, 128 MiB rozumné minimum, 256 MiB standard, 512 MiB komfort.
Od 128 MiB nahoru (při daném procesoru) můžu použít jakoukoliv distribuci. Jenom s tím rozdílem, že "většinové" distribuce (s přeplácanými srandičkami jako Gnome, KDE, 3D desktop, OO.org, transparentní vokýnka atd.) nebudou nejsvižnější (Fedora, Kubuntu, Mandriva, OpenSUSE, Ubuntu,...) kdežto "odlehčené" (desktopy jako XFce, IceWM, WindowMaker,... a méně náročné aplikace jako AbiWord apod.) budou svižnější a pohodlnější.
Zkrátka když se vrátíme k původnímu dotazu, tj. co na P2/400 se 192 MiB RAM, tak odpověd je: cokoliv, ale něco lehčího by bylo vhodné. Stačí Debian, Slackware, Vector, Xubuntu(desktop XFce, IceWM apod.), není potřeba hned Damn Small nebo Puppy. 192 MiB RAM stačí i pro "standardní" aplikace jako Firefox a Thunderbird, OpenOffice.org se bude sice asi spíš plazit, ale fungovat samozřejmě bude.
PS: všechny distribuce jsem se snažil řadit dle abecedy.
Tiskni
Sdílej: