V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Protože mé stávající PC přestává stačit (pomalý procesor, malý disk, hlučné) a vzhledem ke stáří sestavy je už blbost do ní cokoliv investovat, rozhodl jsem se koupit nové PC.
Kvůli ceně jsem se rozhodl pro AMD Athlon 64 3000+ (1,8GHz, 939 - Venice nebo AM2 - Orleans), který také půjde dobře přetaktovat. Nevím ale, jestli mám zvolit s939 nebo novější AM2. Nejdůležitější je pro mě podpora v Linuxu, bohužel ale nemám možnost vyzkoušet, jestli to funguje. Procesor, vypalovačka, paměti a spousta dalších věcí pojede určitě, problém vidím jen v základní desce.
Sestava s 939 vyjde asi na 17500Kč a AM2 na 18000Kč.
Bude to fungovat pod Linuxem (Ubuntu)?
Nějaké námitky? Bude lepší sestava s AM2 nebo 939?
A ještě jeden dotaz - utáhne to celé 350W zdroj Forton?
graficka karta: nepotrebuje nahodou uz 400Wattovy zdroj? jake rozliseni utahne? (kvuli pripadne koupi novejsiho, vetsiho LCD)
procesor : umi SSE3 ? treba jednou zatouzis na nem vyzkouset Mac OS X
Paměti pro sestavu s AM2 tedy zatím měním na 2x Geil 1024MB DDR2 667MHz CL3, které ale stojí o korunu víc
Na tu desku Asus jsem se také díval, ale chybí mi na ní Firewire a také druhá síťovka, což by se vše dalo dokoupit, ale zabralo by mě to 2 PCI sloty a bylo by to dražší. Už teď je to drahé dost...
S tím pasivním chlazením nevím, snad bude stačit. Pokud ne, dokoupil bych nějaký jiný chladič.
Zjistil jsem, že tu desku MSI má taťka v práci, tak za ním pro jistotu někdy přijdu a zkusím, jestli na ní Ubuntu pojede.
Nakonec jsem s menšími úpravami vybral AM2. Jak funguje pod Linuxem napíši, až jej budu mít.
Ještě ale nemám jistotu, jaké paměti zvolit. Rozhoduji se mezi těmito:
Které budou lepší? Vím, že pro Athony jsou lepší s nižší latencí, ale chci celkem hodně taktovat, takže by se možná hodila i vyšší frekvence.
Tiskni
Sdílej: