V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Rad by som nastavil moznost tlacit z jedneho PC s Fedorou Core 6 na druhe PC. Na jednom PC mam nainstalovanu tlaciaren HP 3055, ktora tlaci z localhostu a okrem toho tlaci aj z Windows stanic cez Sambu.
Na druhom PC s Fedorou som spustil localhost:631 cups administracne rozhranie a chcel som pridat sietovu tlaciaren, tak som napisal meno hp, ako device som zvolil lpr/lpd, ako device uri som dal lpd://ip adresa servera/hp, . HP sa vola tlaciaren na serveri.,vyrobca HP, model HP 3055. Po zvoleni tlac skusobnej stranky dostavam hlasku .
Server is busy, not respoding or unrecheable. Ale ked dam ping server, vsetko ok. Firewal nemam zapnuty, iptables -L je prazdne. Treba nieco spravit s pristupom na cups? Pozeral som /etc/cups/cupsd.conf nieco som cital ze treba dat prikaz Listen a IP adresa klienta, odkial chcem tlacit:631 ale nepomohlo to. Ked som pozeral logovacie zaznamy. hlasil chybu na Listen IP adres klienta :631Dakujem za radu
Listen 192.168.x.x:631
za x.x samozrejme dosadit ipcku sietoveho zariadnia na ktorm ma pocuvat(teda ak to chces limitovat iba na danu siet) ....
alebo ak to nechces limitovat na jednu siet tak daj iba
Port 631
a ak tak este treba pozriet kto ma pristup na <location />
malo by to vyzerat podobne
<location />
Order deny,allow
Deny all
Allow @LOCAL
<location />
to @LOCAL mozes nahradit konkretnou IP
no a na koniec :) staci na PC s FC6 staci vytvorit v /etc/cups subor client.conf kde zadas iba
ServerName ipcka-pc-s-tlaciarnou
a cups si ju najde sam ....
Tiskni
Sdílej: