Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
ping -c3 192.168.100.10 >/dev/null if [ "$?" == "0" ]; then cp obrazek; elif [ "$?" == "1" ]; then cp jiny obrazek; cat hlaska | mail -s Nejde AP1 neco@nekam.cz; fi
ping -c3 192.168.100.11 >/dev/null if [ "$?" == "0" ]; then cp obrazek; elif [ "$?" == "1" ]; then cp jiny obrazek; cat hlaska | mail -s Nejde AP2 neco@nekam.cz; fi exit 0Do crontabu jsem zapsal aby se tento script poustel v intervalu 10min. Problem ale nastava ve chvili kdy ap opravdu vypadne a neodpovida na ping.Kdyz nejsem v dosahu a nemohu chybu opravit tak mi script co 10min posila email o tom ze ap nejde.
IP="192.168.100.10" echo "1" > "$IP" # ulozeni altualniho stavu: prislusna IP dostupna nebo echo "0" > "$IP" # ulozeni altualniho stavu: prislusna IP nedostupna PoslStav="$(cat "$IP")" # nacteni posledniho stavu prislusne IP adresy
/root/test/ping.sh
:
#!/bin/bash Cesta="/root/test" IpAdr="192.168.100.10 192.168.100.20 192.168.100.30" # testovane adresy Ping="ping -c3" # prikaz ping date >> "$Cesta/ping.log" # pripsani do logu for Adr in $IpAdr; do PoslStav="$(cat "$Cesta/$Adr" 2>/dev/null)" # nacteni posledniho stavu prislusne IP adresy [ "$PoslStav" = "1" ] || PoslStav=0 $Ping $Adr &> /dev/null Dostup=$? # navratovy kod posledniho prikazu 0=OK (dostupnost) [ "$Dostup" = "0" ] && Dostup=1 || Dostup=0 # dostupnost [ "$PoslStav" == "$Dostup" ] || { # aktualni stav vuci posl.stavu se zmenil # poslat e-mail ( zmena stavu: $Adr je ve stavu $Dostup ) echo "$Dostup" > "$Cesta/$Adr" # ulozeni altualniho stavu do pom.soub. se jmenem adresy (IP) echo "stav:$Dostup $(date)" >> "$Cesta/$Adr.log" # pripsani do prislusneho logu zmenu stavu if [ "$Dostup" = "1" ]; then # zmena stavu na 1 # cp ...... else # zmena stavu na 0 # cp ...... fi }Upozorňuji, že jsem to netestoval na funkčnost a překlepy. Ani nijak neoptimalizoval. Bez záruky! Vylepšení vítány.
[ "$PoslStav" = "$Dostup" ] || { # aktualni stav vuci posl.stavu se zmenilA na konci mi chybí příkaz
done
.
#!/bin/bash
#echo "**************************************" >> /root/test/ping_AP.log
#date >> /root/test/ping_AP.log
IPADRESY="AP_1 AP_2 AP_3 AP_4 AP_5 AP_6 AP_7 cl_vysluni \
172.20.42 172.20.44 10.139.48.17 \
mikrotik_1 mikrotik_2 www.example.com \
"
for ADRESA in $IPADRESY; do
if ping $ADRESA -c 3 -w 4 -i 0.2 | grep "100% packet loss" > /dev/null
then
# echo -e "\033[1;31mPOZOR!!!!! $ADRESA je DEAD. \033[0m"
# echo "$ADRESA KO." >> /var/log/radia/ping_all.log
echo "radio $ADRESA nejede" |mail -s radio $ADRESA nejede nobody@example.com
else
# echo -e "\033[1;32m$ADRESA je OK. \033[0m"
# echo "$ADRESA OK." >> /var/log/radia/ping_all.log
fi;
done;
snad je to dostatecne vymluvne
snad je to dostatecne vymluvneVýmluvné to je, ale přečti si znovu dotaz tazatele. Toto tazatel víceméně má, ale ptá se na něco úplně jiného. Nechce opakovaně odesílat stav, ale pouze změnu stavu (vůči poslednímu stavu) .....
Tiskni
Sdílej: