Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
zdravim, rad bych se zeptal linux-like okoli jaky vhodny jukebox program zvolit.
(prohledal jsem freshmeat a nasel jsem toto (viz nize:)
nejlepe na me pusobi PyTone (ale mozna mate lepsi zkusenosti, tak me zkuste nakopnout spravnym smerem
popis situace:
- chci mit doma jukebox
(starsi pc (bude routovat sit)) s tim, ze v nem bude zvukovka (stereo), a pripojeny monitor (distro bude bud debian anebo gentoo).
k tomu hdd s mp3 hudbou, kterou bych rad poslouchal z lokalne zapojenych bedynek.
pozadavky na prehravani:
- konzole aplikace s curses rozhranim (nejake smyslu plne ovladani, napr ala mplayer)
- moznost definovat z adresarove struktury playlist (playlist bude v kazdem adresari definovan, ponevadz se to bude skrz http tahat na lokalni pc)
- moznost hrat nahodne skladby z daneho umisteni (nacte strukturu .mp3 a .ogg souboru)
- playlist bude mozne neustale doplnovat/mazat podle toho, jak kdo pujde kolem
- navic bych chtel mit moznost to pres web (nejlepe php) ovlivnit
- nemusi to skenovat celou strukturu adresaru ani ukladat slozite do sql nebo jinam. staci jen tuknout na soubor (mp3|ogg), vlozit do fronty (playlist) a hrat
nejvic na me pusobi PyTone (ale ten se neda vzdalene ovladat, alespon jsem to nikde nevycetl), potom jeste mjs (ale to se mi zda jako starsi kousek sw).
pri nejhorsim si to zpatlam v bashi (s pomoci dialogu) a udelam k tomu nejake php rozhranni (ale proc tahat drivi do lesa ze?!
(1) http://www.luga.de/pytone/#screenshot PyTone is a music jukebox written in Python with a curses based GUI. While providing advanced features like crossfading and multiple players, special emphasis is put on ease of use, turning PyTone into an ideal jukebox system for use at parties.
(2) ftp://ftp.ratisbona.com/pub/jukebox/ jukebox is a simple set of programs that "emulate" a classic jukebox. There is a player running in the background and a Web-based frontend. It was originally intended for an Internet cafe to let the customers choose the music they want to hear as a cheap alternative to a real jukebox.
(3) http://mjs.sourceforge.net/ MJS is a console mp3-player with some special features not found in most console based mp3-players. It features a search function, playlist saving and loading and an easy to use interface.
(4) http://pjs.sourceforge.net/ The Polar Jukebox System (PJS) is a set of curses and console applications that allow you to manage huge amounts of MP3 files. It stores all information in a PostgreSQL database for fast and reliable operating. The tools include jplay (a Pine-like player with playlists and many sophisticated features), jrec (an audio CD to PJS converter), jfunc (commandline options for the PJS), jget (ssh-based tools for transfering CDs between PJSes), jdel, jimport, jexport, and more.
Tiskni Sdílej: