Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
1)Nainstalovat lirc
$ apt-get install lirc
2)Potom zjistit jaké zařízení je naše karta
$ cat /proc/bus/input/devices
U mě je:
I: Bus=0001 Vendor=107d Product=665e Version=0001
N: Name="cx88 IR (WinFast DTV2000 H)"
P: Phys=pci-0000:05:07.2/ir0
S: Sysfs=/class/input/input3
U: Uniq=
H: Handlers=kbd event3
B: EV=100003
B: KEY=10afc336 2150a48 0 0 0 404 80010000 190 4801 1e0000 4400 100000 10000ffc
Zařízení je u H: u mě je to event3
4)Upravit /etc/lirc/hardware.conf , kde změníme hodnoty na DRIVER="dev/input" DEVICE="/dev/input/event3" (to číslo si změnte podle vašeho) a LIRCD_CONF="/etc/lirc/lircd.conf"
5)Vytvoříme si lircd.conf
$ irrecord -H dev/input -d /dev/input/event3 lircd.conf
(opět event3 si změnte na vaše číslo)
Tady jsem měl největší problémi než jsem pochopil co to mě chce pro takové tupce jako jsem já: nejdříve zmáčkněte Enter a potom mačkejte různá tlačítka na ovladači držte je atp. za chvilku se napíše aby jste zadali Název tlašítka, zadáte název a dáte Enter potom podržíte to tlačítko, takhle to děláte dokud nemáte nastavený všechny tlačítka, když už máte zadány všechna tlačítka tak nechte název tlačítka prázdný a dejte Enter, pak to chce aby jste podrželi nějaká tlačítka a to je všechno
6)Soubor který jste vytvořili(lircd.conf) zkopírujte do /etc/lirc/ a přepište stávající.
7)Restartujete lirc $ /etc/init.d/lirc restart
8)Nyní si buď nastavte lircmd.conf (to jsem nedělal) nebo použijte irkick(pro kde)
Omluvte mě za chyby psal jsem to na rychlo, snad to někomu pomůže a nebude prolízat tisíce stránek a návodů o lirc
sudo apt-get --purge remove dkmsA opětovným přidáním:
apt-get install lirc-modules-source
Tiskni
Sdílej: