Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Patent na Jediné Správne RiešenieTM nemám, takže len niekoľko postrehov:
1. Kombinovať rôzne druhy SW RAID-ov na rôznych partíciach nie je problém pre kernel, skôr je problém pre človeka aby si to celé predstavil a správne to nastavil.
2. Je otázka či /tmp je využívaný tak intenzívne, aby sa oplatilo ho dať ako stripping, radšej než ho nechať mirrorovaný. V prípade zlyhania jedného disku potom celý /tmp ide dole, zatiaľčo zbytok systému žije, a to možno nie je najlepší nápad.
3. So SW RAID mám v linuxe zatiaľ len pozitívne skúsenosti.
4. Problém s rsync (alebo inou offline synchronizáciou) je ten, že v momente keď začne synchronizácia, tak sú značne vyťažené oba disky, čo v prípade desktopu znižuje komfort práce. Na druhej strane je zase výhoda tá, že záložný disk môže byť fyzicky vypnutý a zapne sa len pri synchronizácii, čo šetrí elektrinu a znižuje hlučnosť a tepelnú produkciu zostavy.
Kombinovať rôzne druhy SW RAID-ov na rôznych partíciach nie je problém pre kernel, skôr je problém pre človeka aby si to celé predstavil a správne to nastavil.
To je jasne, ide mi skor o to, ci je lepsie jedno raid pole pre kazdu particiu, alebo jedno raid pole a nad nim LVM. (samozrejme potom by jedna particia nemohla mat raid1 a druha raid0)
V prípade zlyhania jedného disku potom celý /tmp ide dole, zatiaľčo zbytok systému žije, a to možno nie je najlepší nápad.
Tazko si predstavit, ake by to mohlo mat nasledky. Teoreticky by zlyhanie disku malo sposobit zlyhanie systemu ale bez dopadu na dalsie data. Disky na desktope neodchadzaju denne a ten pad by som neniesol az tak tazko, pre take pripady mam v chladnicke malibu
V prípade zlyhania jedného disku potom celý /tmp ide dole, zatiaľčo zbytok systému žije, a to možno nie je najlepší nápad.No pokud jde o desktop, tak by selhání disku znamenalo, že by /tmp nešel po restartu připojit, takže při zápisu do /tmp by se psalo na ten mirrorovaný disk do daného adresáře. Možná by byl potřeba chmod, aby tam mohli psát i uživatelé, ale systém by asi fungoval dál.
Tiskni
Sdílej: