Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
"no or unknown cpufreq driver is active on this CPU"
po dlouhym hledaní a marnejch pokusch sem pomocí
modprobe p4-clockmod
rozeběhnul "cpufreq-info" a "cpufreq-set" a po zapsání "CPUFREQD_MODULE="p4-clockmod" do
/etc/sysconfig/powermanagement
se mě i po rebootu počítače automaticky mění frekvence na 800Mhz nebo 1,6 GHz, ale já bych chtěl aby mě nastavování fungovalo přímo v Kpowersave jako v Suse 10.0, kde sem si toho moh nastavit mnohem víc např. krokování od 200MHz až do 1600MHz po 200Mhz krocích. Nevíte jak na to? Díky
modprobe p4-clockmod
cpufreq-set -g ondemand -d 200MHz -u 800MHz
Nevíte kam to zapsat, aby se to nastavovalo po každym spuštění? V Kpowersave mám tu položku pořád nepřístupnou.
/etc/sysconfig/powersave
mám soubor "cpufreq" a v sysnconfigu je soubor "powermanagement" v obou jsou téměř stejný položky. Nevíte někdo v čem se tyhle soubory lišej? A kterej z nich mám spíš používat? Díky
Tiskni
Sdílej: