Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Zdravím, nedávno jsem si koupil myšku logitech MX-518. Zkoušel jsem použít z netu všchna možná nastavení v xorg.conf, ale myš zdá se vůbec nereaguje na jakékoliv nastavení. Teď můj xorg vypadá asi takto (výňatek):
Section "ServerLayout"
Identifier "simple layout"
Screen "default screen" 0 0
InputDevice "notebook keyboard" "CoreKeyboard"
InputDevice "touchpad" "CorePointer"
InputDevice "MX-518" "CorePointer"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "MX-518"
Driver "mouse"
Option "Buttons" "10"
Option "ButtonMapping" "1 2 3 6 7 8 9 10 11"
Option "Buttons" "4 5"
#Option "Device" "/dev/input/by-id/usb-Logitech_USB-PS.2_Optical_Mouse-mouse"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Myš stále reaguje tak, že dvě postranní tlačítka jsou v podstatě tlačítkem prostředním a pravým. A tlačítka nad a pod kolečkem asi zvyšují/snižují rozlišení optiky, neboť při jejich mačkání se mění sensitivita myši.
Moje otázka tedy zní: Je nějaká možnost jak zjistit jestli je vůbec nastavení z xorg.conf přisouzeno tomuto kusu hardwaru? Popřípadě: Co mám v konfiguráku špatně že se myš chová tak zvláštně? Musím ještě podotknout že pod windowsama s originálními ovladači všechny tlačítka fungují jak mají.
Section "InputDevice" Identifier "MX1000" Driver "evdev" Option "Name" "Logitech USB Receiver" Option "Buttons" "14" EndSection to buttons to tam možná taky nepotřebuje (ignoruje) Section "InputDevice" Identifier "touchpad" Driver "evdev" Option "Protocol" "auto-dev" Option "Name" "ImPS/2 Logitech Wheel Mouse" EndSection
Tiskni
Sdílej: