V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve svem zarizeni pouzivam jadro 2.4 s read-only filesystemem.
K zarizeni mam pripojeno neustale jeden flash-disk (/dev/sda) a dalsi flashdisky jsou pripojovany dle potreby.
V zarizeni bezi program (ktery je ulozeny na /dev/sda) a neustale kontroluje pritomnost dalsich flashdisku - pokud se objevi, tak je primountuje, neco provede, a zase odmountuje.
No, a muj problem spociva v tom, ze ovladac si i po odpojeni flashdisku stale pamatuje, ze flashdisk 'B' patri k /dev/sdb a pokud pripojim jiny (ikdyz uz 'B' neni pripojen) tak jej priradi k /dev/sdc.
To je neprakticke, protoze predem nevim kolik ruznych flashdisku se k zarizeni bude pripojovat.
Odstranit modul a znovu jej vlozit do jadra sice pomuze, ale to by ten muj program nesmel bezet taky z flashdisku - takze tohle reseni taky nejde pouzit.Existuje teda jiny zpusob?
Dekuji
/dev/sdc[n], /dev/sdd[n], ...
/proc/scsi/usb-storage-[m]/[n]" zjistim kteremu zarizeni to odpovida /dev/sd[c,d,e] ?
jak napr. ze souboru /proc/scsi/usb-storage-[m]/[n]
zjistim kteremu zarizeni to odpovida /dev/sd[c,d,e] ?
udevinfo -a -n /dev/sdc
#!/bin/bash ( cat /etc/fstab.base for f in /dev/sd* do echo $f /media/usb/$(basename $f) bla bla bla done ) >/etc/fstabPro tvoje potřeby to už lehce doděláš. Kdyžtak lze mountovat i tak, že místo zařízení napíšeš LABEL=neco, kde "neco" je jméno partišny.
No, a muj problem spociva v tom, ze ovladac si i po odpojeni flashdisku stale pamatuje, ze flashdisk 'B' patri k /dev/sdb a pokud pripojim jiny (ikdyz uz 'B' neni pripojen) tak jej priradi k /dev/sdc.Pamata si to skutocne driver, alebo to robi udev?
ls -l /dev/disk/by-uuid/
). Nebo ten skript upravte tak, aby se mu jmeno zarizeni predavalo jako parametr a volejte ho s prislusnym jmenem zarizeni.
Ale stejne si myslim, ze nastavit spravne gnome-mount je jednodussi (teda pokud pouzivate GNOME /dev/disk/by-uuid
a ty vytváří právě udev.
Tiskni
Sdílej: