Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
mám procesor pentium 715, 15" LCD, grafiku GM 855, 512 RAM, 40 GB.
Používám Mandrivu 2008. Veliká spokojenost.
-Uspání do RAM mi chodí zatím jak kdy. Někdy najede černá obrazovka, jindy se normálně obnoví, ale okna nejsou dokreslená a nedá se s tím pracovat.
-Uspání na disk funguje zatím bez problému, ale trvá to možná trošku dýl než samotné vypnutí a zapnutí.
-Wifi by měla jet bez problému.
-procesor většinu času jede na 600 MHz -používám powersave
-z horkých tlačítek mi funguje jen základ (hlasitost, svítivost, lampa, uspání do ram, víko a možná přepnutí monitoru). Po zavedení přikazu mi fungovalo i uspání na disk a vypnutí monitoru (monitor se vypnul, ale hned naskočil spořič obrazovky), to se ale po restartování zase zruší.
Nejvíc mi vadí větrák, vypíná jen občas. Kdybych nevěděl, že ve wind se naopak zapíná jen občas, bylo by mi to jedno. Ntb už má totíž něco za sebou (i servisní zásah do desky).
Nastav si, ať se před uspáním přepne do konzole. Xserver by si to pak měl zinicializovat už správně.-Uspání do RAM mi chodí zatím jak kdy. Někdy najede černá obrazovka, jindy se normálně obnoví, ale okna nejsou dokreslená a nedá se s tím pracovat.
Zkus radši to co je už v jádře (cpufreq, ondemand). Ten démon akorát žere a žere a cpu nemůže spát.-procesor většinu času jede na 600 MHz -používám
powersave
Spořič obrazovky odinstaluj. Místo něj používej DPMS. V konfiguraci xserveru je možnost určit za jak dlouho LCD má zhasnout. Pouštění obrázků je dost kontraproduktivní. Příkaz xset dpms force off taky není špatná věc.-z horkých tlačítek mi funguje jen základ (hlasitost, svítivost, lampa, uspání do ram, víko a možná přepnutí monitoru). Po zavedení přikazu mi fungovalo i uspání na disk a vypnutí monitoru (monitor se vypnul, ale hned naskočil spořič obrazovky), to se ale po restartování zase zruší.
Nějaký proces otravuje cpu. Pusť si htop a koukej co saje nejvíc. Powertop také není špatná hračka.Nejvíc mi vadí větrák, vypíná jen občas. Kdybych nevěděl, že ve wind se naopak zapíná jen občas, bylo by mi to jedno. Ntb už má totíž něco za sebou (i servisní zásah do desky).
skript pro usání do ram jsem už upravoval podle thinkwiki.. je to různý, někdy je to dobrý, jinkdy blbne. Když to ale uspím přes noc, tak to nenajelo ani jednou.
cpufreq a DPMS bych klidně zkusil, ale nevím, jak na to. Pohybuji se pouze v grafickém prostředí a do texťáku jdu jen málo kdy (když mi třeba kde nenajede). Kdyby byl někde popis jak no to, bral bych ho, třeba i v anglíně
Tiskni
Sdílej: