Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Konfigurace A: Linux router (FC5) s eth0 smer LAN (ip_eth0), eth1 WAN (ip_eth1), wlan0 down. V ramci LAN je SIP brana (ip_SIP). Vse funguje OK, vcetne SIP telefonu
Zmena konfigurace (bez restartu systemu, scriptem) na Konfiguraci B: Linux router s eth0 smer LAN (ip_eth0), eth1 down, wlan0 WAN (ip_wlan0). V ramci LAN je SIP brana (ip_SIP). Vse funguje OK.
vratim zpet konfiguraci A (opet bez restartu systemu) a prestane fungovat NAT pro SIP.
tcpdump -n -i eth1 port 5060
zde by melo prece byt (!):
10:06:46.093893 IP ip_wlan0.sip > ip_SIP_SERVER.sip: SIP, length: 497
10:06:46.093893 IP ip_eth1.sip > ip_SIP_SERVER.sip: SIP, length: 497
Jinak NAT funguje, napr. pro browseni z laptopu pripojeneho do LAN.
iptables -t nat -L
nevypise zadne pravidlo kde by se vyskytovala adresa ip_wlan0,
naopak
iptables -v -L -t nat ... 59 5067 SNAT all -- any eth1 172.16.0.0/24 anywhere to:10.25.9.228 ...pritom system zarputile NATuje ip_SIP na ip_wlan0, diky cemuz samozrejme prestane fungovat SIP telefon.
rmmod ipt_MASQUERADE iptable_nat ip_tables xt_state xt_tcpudp x_tables xt_multiport
Dotaz: JAK toto vyresit bez rebootu? Jak disgnostikovat funkci iptables v takoveto situaci?
--------------- System: FC5 Kernel: 2.6.20-1.2320.fc5smp iptables -V iptables v1.3.5 NAT nastavuju takto:pri restartu iptables vsechny chainy flushuju vcetne nat:$IPT -t nat -A POSTROUTING -s net_eth0/24 -o eth1 -j SNAT --to ip_eth1
resp.$IPT -t nat -A POSTROUTING -s net_eth0/24 -o wlan0 -j SNAT --to ip_wlan0
iptables -F iptables -X iptables -Z iptables -t nat -F iptables -t nat -X iptables -t nat -Z
iptables
můžete diagnostikovat buď (složitěji ale přesněji) přes target LOG
nebo ULOG
nebo přes počítadla paketů v jednotlivých řetězcích (jednodušší, ale mně to zatím vždy stačilo).
Jak vypadá routování na tom stroji – používá se pouze hlavní routovací tabulka, nebo jsou tam nějaká pravidla? Jak vypadají pakety na vstupu do routeru – tcpdump -n -i eth0 port 5060
– mají očekávané IP adresy?
Nevím, zda jde o TCP nebo UDP, ale nemůže být problém v tom, že NAT si myslí, že jde pořád o stejné spojení a tudíž natuje podle stále stejných pravidel (což je správné chování)? Zkuste tabulku spojení vyprázdnit přes conntrack -F
.
... IP ip_SIP.sip > ip_SIP_SERVER.sip: SIP, length: XXX
iptables -t conntrack -F
?
iptables v1.3.5: can't initialize iptables table `conntrack': Table does not exist (do you need to insmod?)
Perhaps iptables or your kernel needs to be upgraded.
conntrack: bylo to mysleno jakoNe,iptables -t conntrack -F?
conntrack
je samostatná utilita, není přímo součástí iptables, ale je v samostatném balíku conntrack-tools.
Diky moc za nasmerovani. Pridal jsem do scriptu na rekonfiguraci spojeni conntrack -F
a funguje to jako vino.
navazane SIP spojeni je pekne videt pomoci
conntrack -L | grep 5060
Pozn: conntrack tools v FC5 nebyly, ale spravilo to trivialni "yum install conntrack"
, natahly se z extras.
Tiskni
Sdílej: