Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj.
Ako si to nakoniec vyriesil?
Mam servrik a v nom 2x SATA do RAID1 (apache,dovecot,postfix) a dost ma stve ze tie disky stale bezia (teplo, spotreba, hluk)
Rozmyslal som ze by som dal este 2x CFnaIDE do RIAD1 alebo tak nieco kde by bol system, vsetko co by sa dalo by som dal to TMPFS, prichodzia posta by sla na CF/FLASH a po precitani by sa presunula na SATA RAID
Apache by sli zo SATA (nie su az tak vytazene, a v noci asi vobec)
Hlavne v noci by som dufal ze sa SATA hodia do IDLE (dal by som 30 min na sleep)
Neake skusenosti?
Ja jednu dobu mel na sys CF -> SSD vse ro, az na /var /tmp ... to jsem mel v tmpfs, casem mne ale omrzelo, ze kdyz jsem potreboval cokoliv zmenit, opravit/upravit v systemu, musel jsem vypnout, CF hodit do flashky a na nejakem PC hodit do chrootu a tam provest potrebne zmeny, tak jsem vse hodil normalne rw, loguji jemne na druhou CF kartu a zatim mi to takto jede v poho (*klep klep*) asi rok, az to odejde, mam backup systemu, tak jen koupim za tech par korun novou 16GB CF kartu a prdnu tam system.
.. jelikoze je to predevsim domaci maly server, hodne ocenuju, ze zere jen cca ~10W a je UPLNE bezhlucny. Chlazeni pasivni a vsechny disky jsou CF karty
ty SATA hodit do sleepu pres hdparm -Y snad neni problem, ne? Zvlast pokud na ne nebudes po dobu, co budou ve sleep, hrabat.
a jeste zvaz, zda ty SATA vobec potrebujes, zda by aj Apache nemohol jet z tie CF karty. Pokud to neni ryze FS, ale webserver, tak myslim, ze web vice jak par GB mit nebude :)
Ja mam system na CF karte s redukci na UATA. Neni problem, doporucuji. Pokud nepotrebujes system nejak (casto) updatovat atp, tak je nejlepsi:
a) mountnout celou / na CF karte do ro, pak ti CF karta vydrzi prakticky porad
b) jen nelogovat, resp. /var a /tmp hodit nekam na norm. HDD, ci do tmpfs
c) vykaslat se na zivotnost, udelat si nekam pres dd 1:1 kopii te CF karty se systemem a kdyz treba po dvou letech (?) odejde CF karta, tak koupit novou a jen tam pres dd zase placnout system a jedes, ceny nejsou tak strasne, zvlast u 4GB, takze je asi tato varianta nej. Jinak, noatime je dobra volba samozrejme, zaroven se hodi mit na systemovem disku jen ext2, neni treba zapisovat neco do inode.
.. 4GB je vice nez dost pro normalni pouziti, samozrejme nevim, jakou to ma mit propustnost, respektive konektivitu, protoze se vzdy samozrejme rychleji hrabe do pameti nez na HDD, ale jak rikam, disky jsou rychlejsi nez konektivita a seek neni tak strasnej, aby bylo treba vetsi cache.
Zadrhel tam neni, spis je vetsinou vsem uplne jedno, jestli do serveru hodi novej HDD, kterej je za par korun oproti SSD a ten se mu po roce sesype, protoze v dnesni dobe servery vetsinou dele nez rok/dva nevydrzi stejne (upgrade) a pokud ma nekdo nejaky mensi server, kterej vydrzi i nekolik let - tak tam se zase nepocita s tim, ze disk odejde, takze system muze byt na jednom disku, jen na jine partition.. Protoze system vetsinou tak casto nepada, zvlast linux.. uptime rok neni zadny problem
A aku redukciu CF-IDE pouzivate? Kde sa da kupit okrem skfree.sk?
Tiez som uz uvazoval nad 2.5" ATA diskom na system a dolezite veci (IMAP) by sa obcas odlievali na SATA RAID
Pouzivam tuto http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.9304 a funguje perfektne.
Tiskni
Sdílej: