Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
netstat -nl
a tam uvidíte, zda na portech 53 něco naslouchá. Transfer zóny iniciuje sekundární DNS server, takže sekundární DNS server na portu tcp/53 naslouchat nemusí. Sekundární (v terminologii bindu) server se dotazuje v pravidelných intervalech primárního, zda nedošlo ke změně (to pozná podle zvyšujícího se sériového čísla u SOA. Tj. transfer domény se neprovede hned po změně. Existují způsoby, jak může primární server dát o změně sekundárním serverům vědět, ale to je rozšíření, které by se případně muselo nakonfigurovat.
Jan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR started Jan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR endedTrochu nechápu ta vysoká čísla portů a vzhledem k tomu, že i já i sekundární DNS je za NATem, tak se není čemu divit. Jak jsem psal, také případné problémy může působit NS záznam v mojí zóně pro sekundární server. Pokud zadám ns2.mojedomena.tld, a přidám A záznam na IP sekundárního serveru, tak asi bude problém v tom, že reverzní záznam se bude překládat na doménu toho sekundárního serveru, nikoli na mojí. Když zkusím NS záznam ns2.mojedomena.tld a přiřadím CNAME na doménu sekundárního srveru, tak je to ale myslím proti nějakému RFC, protože NS záznamy by měly mít ekvivalentní A záznam. TAk mě napadlo ještě zkusit přímo NS záznam doména sekundárního serveru, ale to BIND ignoruje, protože to nejsou data této zóny. Tak už nevím, co je správně. Co se týče informování sekundárního serveru primárním, tak mám v primárním serveru v master zóně nastaveno notify yes. Vím, že ještě existuje rndc a key, ale to zatím nepoužívám, nejdříve to musí chodit takto. Díky za radu a za čas.
Tohle ale podle mne znamená, že se transfer zóny provedl. Nějak se v tom ztrácím, v čem je vlastně problém… Obecně by měl NS záznam obsahovat doménové jméno DNS serveru, přičemž toto doménové jméno může být z libovolné domény. Takže ve vašem případě můžete pro sekundární server použít buď nějaké jeho jiné doménové jméno (pokud nějaké má), nebo mu nastavit třebaJan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR started Jan 26 14:58:59 localhost named[4790]: client ipsekundarnihoDNS#63694: transfer of 'mojedomena.tld/IN': AXFR ended
ns2.mojedomena.tld
, pak by ale měl být A záznam o ns2.mojedomena.tld
ve vašem zónovém souboru, a navíc musí být jako tzv. glue záznam v nadřazené doméně, tj. v tld
(u správců domén nejvyšší úrovně je zadávání glue záznamů běžná věc, pokud ve skutečnosti vytváříte doménu třetího nebo dalšího řádu, musíte o vytvoření glue záznamu muste požádat správce nadřízené domény).
ipsekundarnihoDNS#63694očekával bych
ipsekundarnihoDNS#53.
Nemyslím, že by v tom reverzní záznamy podřízeného serveru hrály nějakou roli. Jednak by to znamenalo, že každý podřízený server může obhospodařovat jen jednu doménu, jednak RFC snad žádné master a slave servery nerozlišuje, to je terminologie bindu.To mi právě vrtalo hlavou a asi jsem příliš důvěřoval nějakému online checkeru zón, který jsem tu někde v diskusi viděl, ten psal, že by s tím mohl být problém. Už to chápu, děkuji.
Tiskni
Sdílej: