Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Mám monitor Benq FP202WA s rozlíšením 1680x1050. Tento monitor Mandriva 2007.1 a ani 2008 nepozná a dáva mi náhradné rozlíšenie 1280x1024 poprípade iné pričom ostáva deformovaný a rozmazaný obraz.
Na stránke abclinuxu (Hardware / Monitor) je čosi spomenuté o príbuznom Benq FP202W ktorý má navyše DVI-D, ale s tým som si moc neporadil. Obzvlášť ma zmiatli vety:
Podpora: kompletníInštalácia proprietary ovládača od ATI prebehla bez chyby. Skúsil som zadať rozlíšenie cez príkazový riadok a výsledku nerozumiem:
[root@localhost /]# aticonfig --resolution=Screen0,1680x1050,1280x1024,1024x768
Error: Section # expected
aticonfig: parsing the command-line failed.
Pritom v grafickom aticonfig je monitor identifikovaný správne aj s prislúchajúcim rozlíšením, len v nastaveniach je v ponuke maximálne rozlíšenie 1280x1024.
Ospravedlňujem sa, ak dotaz pokladám nesprávne. Nie som programátor, ale užívateľ.
aticonfig: parsing the command-line failed.Mno, nemám ATi takže nevím jak je to s tím konfigurákem, ale tenhle řádek značí, že příkaz aticonfig s parametry byl špatně zadaný (možná ty mezery mezi těmi rozlešeními, parser to nepobere). Dával jste před tím nastavením rozlišení něco jako aticonfig --path=/etc/X11/xorg.conf nebo něco podobného? Aby onen aticonfig věděl kam to má "nacpat" ? Jinak zkuste editovat soubor /etc/X11/xorg.conf (jestli ho tam mandriva takhle má) a rozlišení nastavit manuálně. Pak jenom restart X a uvidíte.
Ten príkaz som zobral z aticonfig --help (na konci boli príklady)
Manuálny prepis som skúšal ako prvé
V xorgu som prepísal všetko z 1280x1024 na 1680x1050 a nepomohlo (na restart X som nezabudol).
V xorgu je ale samá odvolávka na aticonfig
Príklad:
Identifier "aticonfig-Screen0"
Možno pomôže popis zostavy:
Doska ASUS M2A-VM s integrovanou grafikou ATI Radeon X1250 a monitor Benq FP202WA s rozlíšením 1680x1050.
Ak cez správcu počítača naklikám takéto rozlíšenie bez nainštalovaného proprietary ovládača tak mi monitor vyhodí oznam: Mimo rozsah.
Prešiel som snáď všetky fóra a nič z toho. Ani neviem na čo sa mám zamerať, keď linux nepozná ani tú grafiku (ponúka Radeon X1300) ani monitor - respektíve také rozlíšenie monitora.
Inú distribúciu som neskúšal. Len Mandriva 2007.1 Spring a Mandriva 2008 Free.
Na Mandrive 2007.1 Spring bol s nastavením tiež problém, ale dalo sa to nastaviť aspoň manuálne v XOrgu.
HW problém to nebude, lebo win si s tým poradil bez zaváhania.
Radeon X1300-X1950
Toto mi ponúkne priamo pri inštalácii s rozlíšením 1024x768@60Hz. V ponuke ani nie je vyhovujúce rozlíšenie iba ak Flatpanel 1680x1050, ale moje LCD asi nie je dosť flatové, lebo pri takomto nastavení mi monitor vyhodí odkaz: Monitor mimo rozsah.
Radeon X1300-X1950 (working whit avivo driver)
Neviem čo je to za ovládač, ale monitor vypíše: Neexistujúci režim.
Vesa
Nespustí sa vôbec.
ati-driver-installer-8.443.1-x86.x86_64.run
Tento proprietary ovládač v logu vypíše, že je vše OK ale... Obrázok povie sám za seba.
Proprietarné ovládače sú na distribúcii? Ja som myslel že práve tie stiahnuté zo stránok ati sú proprietarné a s takým ovladačom sa mi nastaví rozlíšenie 1280x1024 (obraz roztiahnutý na celú šírku 1680 bodov a výška ostáva asi 1024 bodov). Ale zasa hw akcelerácia ide. Síce pri otáčaní obrazovky to škaredo sekne a spraví sa také chybové X cez celú obrazovku, ale všetko ostatné úplne v pohode a plynulo.
Skús novší ovládač, možno ti to potom pôjde aj akcelerácia. Ale pred inštaláciou nového nezabudni najskôr pôvodný odinštalovať.
Tiskni
Sdílej: