Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
No jak to tak znovu čtu, tak asi chcete zkompilovat a vytvořit nový balíček za zdrojáků.
Jesti by Vám stačil již připravený, tak se dá stáhnout odtud a nainstalovat jak jsem psal výše.
Jiank kompilace a instalace se věčinou provádí trojicí ./configure && make && make install (popis procesu by měl být v souboru INSTALL nebo README u těch zdrojáků). U slacku je dobré místo make install použít program checkinstall. Který umí provést make install a na jeho základě vytvořit balíček.
Make je na slacku v balíčku make a pravděpodobně ještě budete potřebovat balíčky jako gcc, gcc-g++ a možná další (obecně věčina balíčky pro vývoj sw. by měla být na instalačním médiu v adresáři /slaskware/d/ nebo na netu třeba tady).
Nastavení toho co se má pří kompilaci zahrnout a vyřadit do/z programu se dá věčinou získat pomocí ./configure --help a pak se ty parametry předají configure (./configure param1 param2 ....).
Problém je, že kompilace a vytváření balíčků nemusí probíhat tak, jak jsem popisoval a obecně je to dost šložitý proces. Takže by pro Vás bylo lepší aby jste si napřed o něm něco přečetl. Třeba v seriálu jak psal Vladky.
Slackbuikd pro postfix se dá najít třeba zde. Mohl by být dobrou vodítkem co u toho postfixu dělat.
Ak mas doveru v tento zdroj, mozes si tam rovno stiahnut hotovy balik postfixu.
Tiskni
Sdílej: