V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
North Bridge: Intel X38 South Bridge: Intel ICH9K desce je pripojen disk Seagate Barracuda ES2 250GB SATA II NCQ 32MB cache 7200ot. Po oziveni desky jsem hned v BIOSU nastavil rezim disku na AHCI (vsude se rika, ze se tim zvysi rychlost disku o cca. 5-10% oproti Enhanced IDE). Nainstaloval jsem Slackware 12, zkompiloval kernel 2.6.23.14 s podporou AHCI a pro jistotu i podporou ata_piix (oboji primo do jadra). Po nabehnuti Slacka 12 jsem spustil:
"hdparm -t /dev/sda"
s vysledkem cca. 52-58MB/s
coz bylo zklamani, protoze jsem cekal minimalne tech 65-70MB/s.
Po ruznych pokusech jsem prisel na to, ze kdyz zmenim v biosu AHCI za Enhanced IDE (ve Slackware se potom pouziva AHCI i ata_piix), tak potom:
"hdparm -t /dev/sda"
s vysledkem cca. 103-109MB/s
System se mi zda o neco "sviznejsi". Myslel jsem, ze kdyz disk v Biosu prepnu na Enhanced IDE, tak se vypne navic NCQ a disk pobezi jeste pomaleji. Vubec tomu nerozumim, delam neco spatne? Po nabehnuti OS nejsou v dmesg
zadne chyby, ve /var/log/{debug,messages,syslog}
take nic. Mam s tim neco delat, nebo to mam nechat tak, jak to je?
Dekuji
Honza
AHCI
nebo Enhanced IDE
, tak v obou mi to potom pise v dmesg
, ze disk NCQ sice podporuje, ale ze NCQ neni podporovano - u rezimu AHCI to vubec nechapu, i kdyz jede disk pomalu polovicni rychlosti...
V "hdparm -I /dev/sda
" je u seznamu funkci NCQ enabled.
Jeste muzu experimentovat s nejnovejsim kernelem 2.6.24, v changelogu je ohledne AHCI a NCQ u motherboardu a HDD tolik zmen, ze mi pomalu pripada, ze NCQ je v kernelu podporovano zatim pomalu jen "experimentalne"... Pro zajimavost mam take desku s chipsetem nForce (MCP55)
, ktera je stara pomalu 2 roky, pripojeny disk s podporou NCQ a ovladacem sata_NV - NCQ tam take nefungovalo. Az ted v kernelu 2.6.24 jsem se docetl v changelogu, ze byla pridana podpora NCQ pro MCP55... Takze nevim, jestli ma cenu se s AHCI a NCQ na relativne "novejsim" HW vubec zabyvat a experimentovat...
Jake mate zkusenosti s AHCI a NCQ treba na Intel X38 (ICH9x), funguje to vubec nekomu?
Tiskni
Sdílej: