V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jedna vec je, ze PCMCIA bezi, dalsia, ze sa zaviedol ovladac karty, takze vznikne aj eth interface.
To ale neznamena, ze aj dany ovladac naozaj funguje. Preto nejde siet.
Uz je to davnejsie co som rozbehaval jednu PCMCIA sietovku, ale na novsom notebooku, novsom jadre a na inej distribucii (gentoo a ubuntu), takze som pouzil pcmciautils, namiesto cardmgr (pcmcia-cs). Kedze pouzivas 2.6.9 jadro, ti to nepomoze
Skus napisat zhruba konfiguraciu notebooku - mozno bude ovela jednoduchsie pouzit nejaku novsiu distibuciu...Pripadne rok vyroby.
Okrem toho skus poslat output z "lspci" - ako ti kartu najde.
Mozno bude najjednoduchsie prejst na vyssie jadro (nemusis hned kompilovat - staci vykradnut live CD, povedzme knoppixu, okopcit jadro a /lib/modules/kernel-version a mas funkcne jadro aj s modulmi a vysoku pravdepodobnost, ze ti skoro vsetko hned pojde (mozno aj ta karta)
Este jedna vec... nevsimol som si prilohu... Nie som si isty, ci sa kompilacia toho ovladaca podarila podla tej chybovej hlasky. Zrejme nie.
Takze:
- k bodu 1 z install.txt:
Aku verziu pcmcia-cs kniznic mas?
$ ls -F /usr/src/linux | grep pcmcia
Predpokladam, ze pcmcia-cs mas nainstalovane - len ci aj verziu, na ktoru sa pri kompilacii ovladaca odvolavas? Ak mas inu verziu, treba parameter pri kompilacii upravit.
Ked budes kopirovat uz uspesne skompilovany ovladac, treba ho skopirovat do adresara modulov tvojho aktualneho jadra:
povedzme:
$ cp realtek_cb.o /lib/modules/2.6.9-xxx/pcmcia
namiesto /lib/modules/2.2.14-5.0/pcmcia
Neviem, ale linuxconf je starina. Ja ju uz nemam - takze nebudem riesit, ale ak som dobre pochopil, tak sa jedna o konfiguraciu pre kernel, ktore moduly ma zaviest pri start-e. Toto mozes upravit v configu - kde konkretne - musis pohladat v dokumentacii. Overit si, ci sa zaviedol modul, ktory ocakavas mozes pomocou
$ lsmod
Tiskni
Sdílej: