Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
ldap-basedn=ou=hostnames,dc=mojedomena,dc=cz ldap-binddn=cn=dnsdaemon,dc=mojedomena,dc=cz ldap-secret=heslo ldap-method=strict local-addres=192.168.35.220 recursor=137.40.176.35Je to v takovém stavu, že to funguje, ale jsem si jist, že to není zrovna nejlépe nakonfigurované.
1) Nevím proč, ale když nastavím local-address=127.0.0.1 tak to nefunguje.
2)Ta adresa v recursoru je adresa nějakého DNS venku. Nepřišel jsem na to, jak těch adres zadat víc
3)Netuším, zda to kešuje, spíš bych řekl že ne.
Nechci tady po někom celé howto, spíš jen mírně nasměrovat k cíli. Pokud někdo používáte PowerDNS jen jako kešující server, tak mi sem třeba hoďte konfiguráky, myslím, že z toho pak pochopím, jak to funguje. DíkyŘešení dotazu:
1. local-address = adresy na kterých server naslouchá. Můžeš jich nastavit víc oddělených čárkou, takže si klidne přidej i 127.0.0.1. Ale tu veřejnou tam musíš mít, aby se mohli dotazovat stroje z venku.
2. Jestli jich jde zadat víc nevím. Ale pokud ano, tak budou oddělené čárkou
Jestli chceš kešovat dotazy na jiné servery, tak musíš ještě nainstalovat PowerDNS Recursor od stejného autora.
Ano, recursor může naslouchat na 127.0.0.1. Pokud tam ale naslouchá i PowerDNS, tak použij jiný port. Jinak prakticky se to většinou dělá tak, že PowerDNS slouží jako tvůj DNS server pro všechny dotazy. I neautoritativní, ty předá právě recursoru. Nastavení bude potom vypadat např. následovně:
pdns.conf
local address=192.168.35.220,127.0.0.1 local port=53 recursor=127.0.0.1:1053
recursor.conf
local address=127.0.0.1 local port=1053
resolv.conf
nameserver=127.0.0.1
Ostatní počítače v síti budou mít jako DNS server nastavené 192.168.35.220. Když vznesou dotaz na tvůj server, tak pokud odpověd ví, přímo odpoví (autoritativní odpověď). Pokud neví, dotáže se recursoru, ten to zjistí, případně vytáhne z keše a server to pak vrátí (neautoritativní odpověď).
Postupuje, tak jak se hledá v DNS. Dotaže se kořenového serveru na server spravujici první uroveň (např. .cz), toho se zeptá na server spravujici druhou uroveň (např. firma.cz) atd až se dopátrá výsledku.
Přesně takle to dělá i mašina 137.40.176.35, kterou tam máš teď (tu ti asi řekl poskytovatel připojení předpokládám). To je vlastně taky recursor, resp. resolver. Akorát, že nemáš u sebe nakešované výsledky. Zase na druhou stranu se nemusíš ptát kvůli jedné doméně několikrát. Co je z hlediska zatížení linky lepší ve výsledku záleží na tom na co a jak často se ptáš.
Jo a abych předešel dotazu, jak recursor najde ty kořenové servery. Jejich IP má zapsané přímo v sobě (v současné době jich je 13).
Tiskni
Sdílej: