sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
ldap-basedn=ou=hostnames,dc=mojedomena,dc=cz ldap-binddn=cn=dnsdaemon,dc=mojedomena,dc=cz ldap-secret=heslo ldap-method=strict local-addres=192.168.35.220 recursor=137.40.176.35Je to v takovém stavu, že to funguje, ale jsem si jist, že to není zrovna nejlépe nakonfigurované.
1) Nevím proč, ale když nastavím local-address=127.0.0.1 tak to nefunguje.
2)Ta adresa v recursoru je adresa nějakého DNS venku. Nepřišel jsem na to, jak těch adres zadat víc
3)Netuším, zda to kešuje, spíš bych řekl že ne.
Nechci tady po někom celé howto, spíš jen mírně nasměrovat k cíli. Pokud někdo používáte PowerDNS jen jako kešující server, tak mi sem třeba hoďte konfiguráky, myslím, že z toho pak pochopím, jak to funguje. DíkyŘešení dotazu:
1. local-address = adresy na kterých server naslouchá. Můžeš jich nastavit víc oddělených čárkou, takže si klidne přidej i 127.0.0.1. Ale tu veřejnou tam musíš mít, aby se mohli dotazovat stroje z venku.
2. Jestli jich jde zadat víc nevím. Ale pokud ano, tak budou oddělené čárkou
Jestli chceš kešovat dotazy na jiné servery, tak musíš ještě nainstalovat PowerDNS Recursor od stejného autora.
Ano, recursor může naslouchat na 127.0.0.1. Pokud tam ale naslouchá i PowerDNS, tak použij jiný port. Jinak prakticky se to většinou dělá tak, že PowerDNS slouží jako tvůj DNS server pro všechny dotazy. I neautoritativní, ty předá právě recursoru. Nastavení bude potom vypadat např. následovně:
pdns.conf
local address=192.168.35.220,127.0.0.1 local port=53 recursor=127.0.0.1:1053
recursor.conf
local address=127.0.0.1 local port=1053
resolv.conf
nameserver=127.0.0.1
Ostatní počítače v síti budou mít jako DNS server nastavené 192.168.35.220. Když vznesou dotaz na tvůj server, tak pokud odpověd ví, přímo odpoví (autoritativní odpověď). Pokud neví, dotáže se recursoru, ten to zjistí, případně vytáhne z keše a server to pak vrátí (neautoritativní odpověď).
Postupuje, tak jak se hledá v DNS. Dotaže se kořenového serveru na server spravujici první uroveň (např. .cz), toho se zeptá na server spravujici druhou uroveň (např. firma.cz) atd až se dopátrá výsledku.
Přesně takle to dělá i mašina 137.40.176.35, kterou tam máš teď (tu ti asi řekl poskytovatel připojení předpokládám). To je vlastně taky recursor, resp. resolver. Akorát, že nemáš u sebe nakešované výsledky. Zase na druhou stranu se nemusíš ptát kvůli jedné doméně několikrát. Co je z hlediska zatížení linky lepší ve výsledku záleží na tom na co a jak často se ptáš.
Jo a abych předešel dotazu, jak recursor najde ty kořenové servery. Jejich IP má zapsané přímo v sobě (v současné době jich je 13).
Tiskni
Sdílej: