Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
ifconfig wlan0 up
#!/bin/bash dev=`cat /proc/net/wireless | tail -n 1 | cut -b 3-6` echo "nastavuji síťové parametry pro wifi" ifconfig $dev 192.168.0.6 netmask 255.255.255.0 sleep 1 route add default gw 192.168.0.1 sleep 1 echo "nastavuji parametry pro wifi připojení" iwconfig $dev mode Managed essid moje_wifi wpa_supplicant -B -i $dev -Dwext -c /etc/wpa_supplicant.conf echo hotovo
Prvním příkazem si nastavuji proměnnou $dev ... to můžete vynechat a natvrdo všude místo $dev psát wlan0. Jako parametr -D u příkazu pro wpa_supplicant bude ve vašem případě potřeba dávat ndiswrapper. Jinak existuje šikovná aplikaze v gui "wicd" není bohužel v repozitářích, je nutno ji přeložit. Funguje uspokojivě stačí jí jen nastavit správné zařízení (wlan0) a funkční konfigurák pro wpa_supplicant.
Zdravím FB
Tak jako tak, po "ip link" byste měl vidět stav, kde neni "no carrier", u iwconfig byste měl vidět u AP MAC adresu toho AP (jak už uvádějí jinde).
Přikládám muj konfigurák:
ap_scan=1 network={ ssid="wifi-ssid" key_mgmt=WPA-PSK IEEE8021X NONE scan_ssid=1 pairwise=CCMP TKIP group=CCMP TKIP WEP104 WEP40 psk="ToJeMujString" eap=TTLS PEAP TLS }
Tiskni
Sdílej: