Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
dig mojebanka.cz
nekolikrat za sebou, tak mi vrati ipadresu az tak na 5tej - 7mej pokus. Jedna se o Debian etch a tento problem mam i na jinych strojich. Bind to mimojine nedela.
Kolega zjistil, ze mojebanka.cz ma malej "Time To Live" (asi kvuli zabezpeceni - ze po par minutach vyprcha a stranky jsou zas nedostupne).
Zkuste to nekdo protuknout nebo jenom testnou, jestli se vam to jevi tak jako me.
Dikec
mojebanka.cz ma uvedeny jako dns servery:
nsv.mojebanka.cz
nsn.mojebanka.cz
a oba jsou autoritativni a oba vraceji pro "mojebanka.cz" ackovy zaznamy na IP:
194.228.113.5, 195.47.102.5
www.mojebanka.cz se mi vubec neresolvla ani na jednom s DNS serveru...
Kdyz se dal dotaz opakovane nekolikrat (asi 3x), tak obe DNS zacaly vracet, ze je
pro www.mojebanka.cz autoritativni DNS server:
dd.mojebanka.cz s IP 194.228.113.6, 195.47.102.6
Tento DNS server (na obou IP) vraci 2 ackove zaznamy na www.mojebanka.cz.
Vsimnul jsem si na DNS serveru dd.mojebanka.cz 2 zvlastnosti:
1) Na 2 IP adresach vraci rozdilne SOA zaznamy. U obou IP se deje navic to, ze serial
v SOA zaznamu se kazdou 1s zvetsuje o +1.
2) Nektere zaznamy na IP adresy maji TTL 10 nebo dokonce 0.
hosts
pridate ackovy zaznamy na mojebanka.cz a www.mojebanka.cz. Neni to sice idealni, ale takto obejdete spatne nastavene DNS servery KB.
Ad 1) KB nikdy nezaznamenala problem diky nejpouzivanejsimu Bindu, ktery dokaze www.mojebanka.cz resolvnout pokazde, ale az za 3-4 vteriny. To, ze se mojebanka.cz resolvne v radu desitek ms a www.mojebanka.cz v radu tisicu ms je asi v KB normalni stav...:)
Ad 2) v KB maji zrejme i zamestnance specializovaneho na vypisovani RFC. Kdyby svoji praci delal opravdu peclive, tak by tam urcite vypsal vsechny :) Kdyz tedy tolik dodrzuji standardy, tak by se jich nebylo od veci zeptat, v jakem doporuceni RFC je napsano, ze se ma: 1) Pro 1 zaznam vracet 2 rozdilne SOA zaznamy. 2) V SOA zaznamu kazdou vterinu zvetsovat serial o +1. 3) Nastavovat TTL na 0.
Ad 3) Toto neni vubec spatne vyzkouset, treba Recursor pokazde zacne taky vracet zazracne odpovedi stejne jako Bind po 3-4 vterinach. Tim by bylo hned po pricinach problemu :)
hosts
.
Kdyz NS banky vraceji nekorektni udaje, tak je blbost z toho vinit nejakej program,
ktery si s nimi nedokaze poradit.
Tiskni Sdílej: