Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
dig mojebanka.cz
nekolikrat za sebou, tak mi vrati ipadresu az tak na 5tej - 7mej pokus. Jedna se o Debian etch a tento problem mam i na jinych strojich. Bind to mimojine nedela.
Kolega zjistil, ze mojebanka.cz ma malej "Time To Live" (asi kvuli zabezpeceni - ze po par minutach vyprcha a stranky jsou zas nedostupne).
Zkuste to nekdo protuknout nebo jenom testnou, jestli se vam to jevi tak jako me.
Dikec
mojebanka.cz ma uvedeny jako dns servery:
nsv.mojebanka.cz
nsn.mojebanka.cz
a oba jsou autoritativni a oba vraceji pro "mojebanka.cz" ackovy zaznamy na IP:
194.228.113.5, 195.47.102.5
www.mojebanka.cz se mi vubec neresolvla ani na jednom s DNS serveru...
Kdyz se dal dotaz opakovane nekolikrat (asi 3x), tak obe DNS zacaly vracet, ze je
pro www.mojebanka.cz autoritativni DNS server:
dd.mojebanka.cz s IP 194.228.113.6, 195.47.102.6
Tento DNS server (na obou IP) vraci 2 ackove zaznamy na www.mojebanka.cz.
Vsimnul jsem si na DNS serveru dd.mojebanka.cz 2 zvlastnosti:
1) Na 2 IP adresach vraci rozdilne SOA zaznamy. U obou IP se deje navic to, ze serial
v SOA zaznamu se kazdou 1s zvetsuje o +1.
2) Nektere zaznamy na IP adresy maji TTL 10 nebo dokonce 0.
hosts
pridate ackovy zaznamy na mojebanka.cz a www.mojebanka.cz. Neni to sice idealni, ale takto obejdete spatne nastavene DNS servery KB.
Ad 1) KB nikdy nezaznamenala problem diky nejpouzivanejsimu Bindu, ktery dokaze www.mojebanka.cz resolvnout pokazde, ale az za 3-4 vteriny. To, ze se mojebanka.cz resolvne v radu desitek ms a www.mojebanka.cz v radu tisicu ms je asi v KB normalni stav...:)
Ad 2) v KB maji zrejme i zamestnance specializovaneho na vypisovani RFC. Kdyby svoji praci delal opravdu peclive, tak by tam urcite vypsal vsechny :) Kdyz tedy tolik dodrzuji standardy, tak by se jich nebylo od veci zeptat, v jakem doporuceni RFC je napsano, ze se ma: 1) Pro 1 zaznam vracet 2 rozdilne SOA zaznamy. 2) V SOA zaznamu kazdou vterinu zvetsovat serial o +1. 3) Nastavovat TTL na 0.
Ad 3) Toto neni vubec spatne vyzkouset, treba Recursor pokazde zacne taky vracet zazracne odpovedi stejne jako Bind po 3-4 vterinach. Tim by bylo hned po pricinach problemu :)
hosts
.
Kdyz NS banky vraceji nekorektni udaje, tak je blbost z toho vinit nejakej program,
ktery si s nimi nedokaze poradit.
Tiskni
Sdílej: