Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
vgscan
. Ten by ti mel najit vsechny volumes (fuj, to je slovo, jak se to jenom rekne ceksky?). Pokud to nejake najde, muzes je zaktivovat: vgchange -ay
. V /dev/mapper/ by se ti meli objevit soubory pojmenovane jmenami tech volumes. TY pak muzes namountovat (v pripade SystemRescueCD nemountuj primo do /mnt).
ak len ziskanie dat, tak:
#vgscan Found volume group "vgtest" using metadata type lvm2 #ak naahodou nevies ako si tie LVcka pomenoval, tak:
#lvscan inactive '/dev/vgtest/lvhaha' [16.00 MB] inherit #pred mountovanim LVciek musi byt VG aktivna
# vgchange -a y vgtest 1 logical volume(s) in volume group "vgtest" now active # lvscan ACTIVE '/dev/vgtest/lvhaha' [16.00 MB] inherit #a potom uz mozem kludne mountovat volume
# mount /dev/vgtest/lvhaha /mnt/haha/ # mount | grep -i haha /dev/mapper/vgtest-lvhaha on /mnt/haha type ext3 (rw) #ak chces ale znovaobnovit bootovanie systemu ( a cely system je na LVM - teda i /boot ) tak na zaciatocnika je to podla mna troska tuha kava .. ale pri googleni "lvm grub" najdes toho neskutocne vela ..
Couldnt't find device with uuid 'moaiFy-TfWb-yRfv-pX2y-Do3h-NxEz-6GNCOE'. Couldnt't find all physical volumes for volume group VolGroup00. Volume group "VolGroup00" not found.Asi som prisiel o data, tak mi treba. Aby som to upresnil: Mam dva disky, sda a sdb. Na sda boli particie NTFS a /boot pre linux. Na sdb particia pre linux. Mojim "odbornym zasahom" som odpalil vsetky particie na sda, kde bolo ulozene aj volume group "VolGroup00". Cize neexistuje. Naivne som si myslel ze data su predsa na sdb, ktore jednoducho namountujem. pvscan vypise toto:
Couldnt't find device with uuid 'moaiFy-TfWb-yRfv-pX2y-Do3h-NxEz-6GNCOE'. Couldnt't find device with uuid 'moaiFy-TfWb-yRfv-pX2y-Do3h-NxEz-6GNCOE'. PV unknow device VG VolGroup00 lvm2 [0 /0 free] PV /dev/sdb1 VG VolGroup00 lvm2 [149.03/64 MB free] Total: 2 [149.03 GB]/in use: 2[149.03 GB]/ in no VG: 0[0 ]Esteraz dik za pomoc, samozrejme ze mi staci ked sa dostanem k datam. Uz ich pomali ozelievam.
a) vies povedat, ako si mal to LVM rozlozene? tzn. ktore disky (v tvojom pripade najskor particie) tvorili PV v LVM ? b) pls posli output # fdisk -l /dev/sda # fdisk -l /dev/sdb c) z outputu b) vygrepuj len tie particie, ktore su oznacene ako "Linux LVM" a na ne urob: # pvdisplay -m /dev/disk_particiazatial to vyzera tak, ze si stratil informacie o jednom PV (/dev/sdaX). Teraz ostava este otazka, aku distribuciu si tam mal (nie linuxu, ale rozlozenia PEciek ) - ak si mal mirror, tak je to ok .. ak si mal redistributed (kvazi stripped), tak si imho prave prisiel o data :(
Tiskni
Sdílej: