Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
/etc/network/interface
dle dokumentace k WirtualBoxu.
Pak jsem zkoušel ony scripty na vytvoření TAP při spuštění. Bohužel někde byla chyba poněvadž to neroutovalo.
Mám Linux Mint/ Ubuntu. Byl bych moc rád, kdy zde napsal někdo svůj FUNKČNÍ postup a případné scripty. Výhodou by bylo vytváření dočasných síťových připojení.
Moc děkuji všem
Řešení dotazu:
#!/bin/sh chmod a=rwx /dev/net/tun tunctl -t tap0 -u salat ifconfig tap0 10.0.1.1 broadcast 255.255.255.255 netmask 255.255.255.0 insmod /home/salat/software/virtualbox/bin/src/vboxdrv.ko chmod a=rwx /dev/vboxdrvSalat je jmeno uživatele, pro síť jsou důležité jen řádky tunctl a ifconfig. Pokud proběhnou bez problému, stačí virtuální mašině nastavit síť na tap0 a potom jen nastavíte IP adresy a je to. A zkontrolujte si na obou stranách firewally, několikrát jsem se kvůli tomu slušně zdržel..
Buď spojit jednotlivá rozhraní přes jeden bridge anebo nedělat vůbec žádný bridge a řešit to pomocí iptables.
Na hostitelském počítači je Ubuntu. Pomocí virtualboxu jsou vytvořeny 2 virtuální stroje: Na jednom je Debian, na druhém jsou Windows.
Jediným úkolem je spojit Debian a Windows.(Pokud jsou nějaké další požadavky je to potřeba jasně napsat.)
V tom případě není potřeba cokoliv dělat na hostiteli.
V grafickém nastavení virtuáního stroje se nakonfiguruje síťový adaptér. Vybere se volba připojen k vnitřní síti. To se udělá jak pro Windows tak pro Debian. U obou je potřeba napsat stejný název sítě. MAC adresy necháme vygenerovat. V Debianu a Windows musíme adaptéru dát statickou IP adresu.
První nastavený na NAT s forwardingem portu 80 (na hostiteli radši nějaký jiný volný). Tak se dostanu z hostitelského desktopu na web server na debianu. A z debianu se dostanu na hostitele a na internet a je jedno jestli je hostitel připojen na internet přes CDMA, wifi nebo třeba kabel. modem. Vůbec to nemusím řešit.
A druhý adaptér můžu použít pro spojení s ostatními virtuálními stroji.
sudo apt-get install bridge-utils
sudo apt-get install uml-utilities
b) Pridame uzivatele, pod kterym budeme spoustet Virtualbox do skupiny uml-net
sudo gpasswd -a uzivatel uml-net
c) Nastavime vlastniky a prava pro tun:
sudo chown root.vboxusers /dev/net/tun
sudo chmod g+rw /dev/net/tun
d) Modifikujeme /etc/network/interfaces podle nasledujiciho vzoru:
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.77.6
netmask 255.255.255.0
auto tap0 tap1 tap2 tap3
iface tap0 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap1 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap2 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap3 inet manual
tunctl_user uzivatel
auto br0
iface br0 inet static
bridge_ports eth0 tap0 tap1 tap2 tap3
bridge maxwait 1
address 192.168.77.5
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.77.1
Tap rozhrani muzeme vyrobit kolik jen chceme.
Upozornuji, ze ip adresa, kterou pouziva ubuntu pro sebe, neni na eth0 ale na br0.
Zadne scripty nejsou treba.
/etc/network/interfaces
při bootu neprodlužuje samotný boot. Myslím, že dle dokumentace jsem něco podobného nastavoval, a stalo se mi, že boot trval cca o 10-15 vteřin déle. V konzoli se mi opakovaly nějaké kontroly adres (z hlavy teď nevím).
Ještě bych se chtěl optat, jaký vliv má na tuto funkčnost, že mám dynamicky přidělovanou adresu a většinou síťovku (eth0) nepoužívám, poněvadž se připojuji na net přes CDMA (ppp). Jinak v práci a pod se připojuji přes Wifinu.
Moc ti díky za rady, určitě otestuji.
bridge-maxwait 0
Sitovka by asi mela byt pripojena do switche. S odpojenou jsem to urcite nezkousel a cekal bych, ze to nepojede :)
S ppp ti nepomuzu, sorry.
Ale pokud se eth0 do toho bridge zahrne, neměla by se vůbec eth0 připisovot IP adresa. I případný dhcp klient by se měl použít pro br0 a pro karty uvnitř virtuálnách počítaču.
Tiskni
Sdílej: