Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
/etc/network/interface
dle dokumentace k WirtualBoxu.
Pak jsem zkoušel ony scripty na vytvoření TAP při spuštění. Bohužel někde byla chyba poněvadž to neroutovalo.
Mám Linux Mint/ Ubuntu. Byl bych moc rád, kdy zde napsal někdo svůj FUNKČNÍ postup a případné scripty. Výhodou by bylo vytváření dočasných síťových připojení.
Moc děkuji všem
Řešení dotazu:
#!/bin/sh chmod a=rwx /dev/net/tun tunctl -t tap0 -u salat ifconfig tap0 10.0.1.1 broadcast 255.255.255.255 netmask 255.255.255.0 insmod /home/salat/software/virtualbox/bin/src/vboxdrv.ko chmod a=rwx /dev/vboxdrvSalat je jmeno uživatele, pro síť jsou důležité jen řádky tunctl a ifconfig. Pokud proběhnou bez problému, stačí virtuální mašině nastavit síť na tap0 a potom jen nastavíte IP adresy a je to. A zkontrolujte si na obou stranách firewally, několikrát jsem se kvůli tomu slušně zdržel..
Buď spojit jednotlivá rozhraní přes jeden bridge anebo nedělat vůbec žádný bridge a řešit to pomocí iptables.
Na hostitelském počítači je Ubuntu. Pomocí virtualboxu jsou vytvořeny 2 virtuální stroje: Na jednom je Debian, na druhém jsou Windows.
Jediným úkolem je spojit Debian a Windows.(Pokud jsou nějaké další požadavky je to potřeba jasně napsat.)
V tom případě není potřeba cokoliv dělat na hostiteli.
V grafickém nastavení virtuáního stroje se nakonfiguruje síťový adaptér. Vybere se volba připojen k vnitřní síti. To se udělá jak pro Windows tak pro Debian. U obou je potřeba napsat stejný název sítě. MAC adresy necháme vygenerovat. V Debianu a Windows musíme adaptéru dát statickou IP adresu.
První nastavený na NAT s forwardingem portu 80 (na hostiteli radši nějaký jiný volný). Tak se dostanu z hostitelského desktopu na web server na debianu. A z debianu se dostanu na hostitele a na internet a je jedno jestli je hostitel připojen na internet přes CDMA, wifi nebo třeba kabel. modem. Vůbec to nemusím řešit.
A druhý adaptér můžu použít pro spojení s ostatními virtuálními stroji.
sudo apt-get install bridge-utils
sudo apt-get install uml-utilities
b) Pridame uzivatele, pod kterym budeme spoustet Virtualbox do skupiny uml-net
sudo gpasswd -a uzivatel uml-net
c) Nastavime vlastniky a prava pro tun:
sudo chown root.vboxusers /dev/net/tun
sudo chmod g+rw /dev/net/tun
d) Modifikujeme /etc/network/interfaces podle nasledujiciho vzoru:
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.77.6
netmask 255.255.255.0
auto tap0 tap1 tap2 tap3
iface tap0 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap1 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap2 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap3 inet manual
tunctl_user uzivatel
auto br0
iface br0 inet static
bridge_ports eth0 tap0 tap1 tap2 tap3
bridge maxwait 1
address 192.168.77.5
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.77.1
Tap rozhrani muzeme vyrobit kolik jen chceme.
Upozornuji, ze ip adresa, kterou pouziva ubuntu pro sebe, neni na eth0 ale na br0.
Zadne scripty nejsou treba.
/etc/network/interfaces
při bootu neprodlužuje samotný boot. Myslím, že dle dokumentace jsem něco podobného nastavoval, a stalo se mi, že boot trval cca o 10-15 vteřin déle. V konzoli se mi opakovaly nějaké kontroly adres (z hlavy teď nevím).
Ještě bych se chtěl optat, jaký vliv má na tuto funkčnost, že mám dynamicky přidělovanou adresu a většinou síťovku (eth0) nepoužívám, poněvadž se připojuji na net přes CDMA (ppp). Jinak v práci a pod se připojuji přes Wifinu.
Moc ti díky za rady, určitě otestuji.
bridge-maxwait 0
Sitovka by asi mela byt pripojena do switche. S odpojenou jsem to urcite nezkousel a cekal bych, ze to nepojede :)
S ppp ti nepomuzu, sorry.
Ale pokud se eth0 do toho bridge zahrne, neměla by se vůbec eth0 připisovot IP adresa. I případný dhcp klient by se měl použít pro br0 a pro karty uvnitř virtuálnách počítaču.
Tiskni
Sdílej: