V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravím, mám problém s tříděním souborů. Používám KDE 3.5 a v Konqueroru se soubory třídí jen podle písmen a číslic, ostatní znaky jako by neexistovaly. Takže např. soubor s názvem "+fko" se zatřídí mezi soubory "ecko" a "gcko", já ale chci, aby se soubory začínající např. znakem "+" zatřídily na začátek (nebo třeba i na konec, ale rozhodně ne mezi ostatní). Dá se toto třídění někde přepnout? Google mlčí nebo se nedokážu správně zeptat. Předem dík.
Opravdu nikdo neví? Není někde v nějakém konfiguračním souboru nějaké nastavení? Třeba alespoň přepnutí do binárního třídění nebo tak. Ideální by samozřejmě bylo, kdybych si mohl nakonfigurovat třídící algoritmus sám. Akorát nevím, jaký program to třídění vlastně provádí. ls -l to třídí úplně stejně blbě. Opravdu to nemůžu nikde najít, tak mě prosím alespoň nakopněte správným směrem
Třídění by mělo být definované proměnnými prostředí LANG, LC_COLLATE, LC_ALL (seřazeno podle stoupající priority).
Program localedef (viz man stránky) slouží k vytvoření popisů národních formátů data, měny,třídění, psaní čísel atd -
můžete si vytvořit svoje vlastní. Výstupy jsou někde zhruba v /usr/share/i18n/ nebo /usr/lib/locale.
Myslím, že by vám mohlo stačit najít locale s vhodným tříděním a na něj nastavi LC_COLLATE, tím by se ovlivnilo jen třídění.
Dočasně např ve scriptu to lze i zapsáním definice příslušné proměnné před příkaz: cat FILE|LANG=C sort|...
teď jsem objevil, že se jako znak zatřiďující na začátek dá použít mezera. Použití mezery v názvu souboru (a ještě na začátku) ale nepovažuju za moc šťastné řešení.
Tiskni
Sdílej: