Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
acpi=off
, tak v tabulce nainstalovaných systémů stisknu "e", přidám řádek se zíněným parametrem a stisknu "b" pro boot. Notebook se místo toho restartuje (v podstatě ihned poté, co vypíše Boot from /diskový oddíl/
.
startx
, který vypíše (mimo začátek, který předpokládám, že je obvyklý):
Fatal server error:
no screens found
giving up.
xinit: Connection refused (errno 111): unable to connect to X server
xinit: No such process (errno 3): Server error.
xorg.conf
a bude to. GIYF.
/etc/X11/xorg.conf
je zřejmě prázdný - to je v pořádku? Díky za pomoc, nevím si s tím rady:-/
xorg.conf
, přesněji řečeno empty xorg.conf
.
Dude, where's my xorg.conf?
je to hned první komentář, Xorg -configure.
Ale nejdřív se ujistětě, že neděláte nějakou triviální chybu, jako třeba
empty xorg.conf
Xorg -configure
. jestli jsem dobře pochopil, to co vypsal, tak mi vytvořil xorg.conf v home adresáři a otestovat jej můžu příkazem X -config /home/geckon/xorg.conf.new
. To jsem zkusil, ale nefunguje Napřed display zčerná a je vidět jen kurzor blikající vlevo nahoře, pak se celý display změní na takovou zdálky šedou barvu - zblízka je to nějaký drobný černobílý vzor a jediné, co můžu udělat, je ctrl+al+backspace
nebo ctrl+alt+f1
pro návrat do konzole.
dpkg-reconfigure xserver-xorg
, což ovšem také nepomohlo a snaha nahodit Xka s takto vytvořeným xorg.conf končí takto: Fatal server error:
no screens found
X -configure
/etc/X11
mělo naběhnout po startu PC samo. Případně můžete zkusit jako běžný uživatel příkaz startx
.
Blahopřeju. Přidejta prosím záznam o tomto notebooku sem na ábíčko do sekce Hardware...
startx
. V gnome mi nefunguje vše tak jak má - např. když dám Místa - Domovský adresář
, nestane se nic. Když dám Místa - Počítač
, otevře se normálně nautilus a můžu přejít i do domovského adresáře. Když dám vypnout nebo restartovat, shodí to jen gnome a jsem zpět v konzoli, odkud musím notebook vypnout ručně. Předpokládám, že takových mušek to bude mít více. Doufám, že se mi podaří zkompilovat to jádro, aby začalo fungovat ACPI (ale vůbec netuším, jak na to - nikdy jsem nic podobného nedělal) a že to vyřeší co nejvíce problémů. Ale podle mě je to ještě běh na dlouhou trať. Každopádně vám všem moc děkuji za veškeré rady, protože bez vás bych se nikdy nedostal ani sem. Doufám, že mě neopustíte a případně poradíte i jak dál:) Díky
Mě u asusů vetšinou stačilo dát parametr jádra hpet=disable a poté instalace proběhla v pořádku a acpi krásně fungovalo.
ACPI: EC: EC description table is found, configuring boot EC
Takže zkusím nainstalovat s acpi=off
a doufám, že se řešení najde. Díky za veškeré rady.
Skus sa pozriet na toto : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=15947.0 A hlavne by som skusil prve vytiahnuť všetko z usb a pak skusil naištalovat Ubuntu.
CONFIG_MTRR=n
by mělo vše fungovat. Pochopil jsem to správně?
Kompilaci jádra dobře vysvětlena vysvětlena v této serii www.abclinuxu.cz/clanky/navody/cesta-do-hlubin-kompilace-jadra-1 . CONFIG_MTRR=n vypíná podporu modulu MTRR (Memory Type Range Register - vice je v dokumentaci jádra, u mě /usr/linux/documentation/mtrr.txt, nebo /usr/share/doc/HOWTO/en-html/Linux-Init-HOWTO-6.html), vypadá to, že jde o záležitost inteláckých procesorů, nějaký registr (vnitřních? cache?) pamětí (bohužel, víc vám neřeknu, moje angličtina je natolik otřesná, že bude lepší když se mrknete sám, popřípadně si to najdete na webu)
Možná by pomohlo vzít ten disk ( samozřejmě, je-li to možné) zkusit jej připojit k jinému počítači, nainstalovat tam Linux, zkompilovat jádro, vrátit jej zpět a zkusit nabootovat.
nie som ubuntu znaly, ale ak sa viete dostat do text. rezimu, tak by som skusil stiahnut z nvidia.com ovladac pre Vasu kartu a ho nainstalovat. Myslim pri instalacii ponuka aj samokonfiguraciu xorg.conf.
aha, som pozeral na nejakej stranke a tam bol s nvidiou :) Pre Ati by som postupoval rovnako, stiahol pre kartu instalacku a instalacia je myslim sh nazov_instalacky (ati-driver-installer....run). Po instalacii este aticonfig --initial a mohlo by to ist. vid https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_8.28.8-inst.html a http://ati.amd.com/support/driver.html Dufam to pojde instalovat aj z konzoly, lebo som to naposledy robil priamo v X-kach
este co sa tyka tych asusov, tiez mam jeden uz trochu starsi, ide na nom v pohode OpenSuse 11.0 (o 2 dni vychadza 11.1), uz si nepametam, ci pri instalacii bolo potrebne acpi=off, ale urcite bolo potrebne odpojit vsetky usb zariadenia (teda aj mys!!! ), to treba aj pri kazdom bootovani, neplati pre suspend do ramky.
sd 8 :0 :0 :0 :0 : [sdb] Assuming drive cache: write through
sd 8 :0 :0 :0 :0 : [sdb] Assuming drive cache: write through
a nic:-/
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :1) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :2) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :3) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :4) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :5) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@1 :5 :0) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@2 :0 :1) found
(EE) fglrx(0): Invalid video BIOS signature!
(EE) fglrx(0): GetBIOSParameter failed
(EE) fglrx(0): PreInitConfig failed
(EE) fglrx(0): PreInit failed
Backtrace:
0: X(xf86SigHandler+0x79) [0x80c3009]
1: [0xb7fe5400]
2: /usr/lib/xorg/modules/drivers//fglrx_drv.so9atiddxFreeScreen+0x161) [0xb7752f41]
3: X(xf86DeleteScreen+0x6e) [0x80c3009]
4: X(InitOutput+0x9cf) [0x80aacff]
5: X(main+0x279) [0x8071b19]
6: /lib/tls/i686/cmov/libc.co.6(__libc_start_main+0xe5) [0xb7bee685]
7: X [0x8071101]
Saw signal 11. Server aborting.
Aborted
to uz by som asi skusil nahodit tam nejake co najnovsie live cd, ci sa mu podari aspon nabehnut, skus najnovsi knoppix alebo opensuse, tie myslim maju celkom dobru detekciu hardveru. a ak by to neslo, skus tam nainstalovat windows, ci nebude nejaky problem aj tam. u asusu som uz videl, ze ani linux ani windows nedokazal zistit aka je v danom nb grafika :) manik vtedy poskusal viacero ovladacov (pod xp) az konecne jeden siel :)
tam jako ste pisali v tom hlasnom bugu, pise Jakub Liput toto
/////////////
I've testes some kernels and:
- the lastest version that runs with ACPI is 2.6.21.7 (tested with and without
DSDT modifications)
- the earliest version that doesn't run with ACPI is 2.6.22-rc1
///////////
skusali ste nejake distro so starsim kernelom (teda 2.6.21.7)?
sorry, nepoznam html znacky :(
predpokladam, ste instalovali spravny driver pre Vasu grafiku, aj ste dali prikaz 'aticonfig --initial' tu chybu "fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :1) found"
vypisalo po startx prikaze? skuste este zmenit v xorg.conf BusID v sekcii Device. Ten si zistite nasledovne (ako root):
#mv /tmp/.X0-lock ~/.X0-lock
#X -scanpci
ovladace su na http://ati.amd.com/support/driver.html , je treba vybrat OS (pozor na x86 vs x86_64), potom Radeon a v dalsom Ati Radeon HD 3xxx Series; stiahnut subor ati-driver-installer a nainstalovat, pozor je tam poznamka, ze musi byt nainstalovany balik kernel-header al. kernel-source, nezabudnite na 'aticonfig --initial' po instalacii. Ale uprimne, asi by som ak to nevyjde skusil ine distro, bud so starsim jadrom, alebo este lepsie nejake live cd, ci vobec nabehne do grafiky
tak asi ste mali spravny driver, bez kernel-source by nemala ist ani instalacia, driver by mal problem s kompilaciou tusim, uz si to nepametam celkom. O tom starsom jadre bolo pisane na tej stranke, ktoru ste uvadzali, Jakub ... pisal, ze testoval rozne jadra na tom NB a fungovali mu iba starsie ako a 2.6.21.7, novsie uz nie. Teda fungovali mu s acpi=on, novsie mu sli len s acpi=off, tam potom ako ste uz aj pislai, treba prekompilovat s parametrom ....
takze opensuse 11.1 tusim :), tak ak nahodou pojde, som zvedavy na dojmy, lebo sa na nu chystam :), momentalne mam SLED 10, je tam jadro 2.6.16.46, prostredie Gnome, celkom pekne, len ma to iba 60 dnovu podporu bez zaplatenia :)
Can't find KNOPPIX filesystem, sorry. Dropping you to a (very limited) shell. Press reset button to quit.
Additional builtin commands avalable: cat mount umount insmod rmmod lsmod
tak to som z toho celkom v trubke, uz ma len napada skontrolovat cdcka ci su spravne vypalene, teda kontrolny sucet (md5 al tak nejako), a ten Opensuse sa dostal aspon dalej ako knoppix? t.j. ste v konzole v ktorej mozte normalne pracovat. skuste pozriet ten xorg.conf (#cat /etc/X11/xorg.conf) a ak to ide, tak skusit este instalovat driver na grafiku, inac som uz v koncoch :(
este som sa pytal kolegu, co ma ten isty nb, zial nechce ho 'obetovat' na vyskusanie live cd, ale spominal, ze mal s nim nejake problemy, kym pod vistou neupdateoval bios. pri knoppixe a mozno aj opensuse predtym nez stlacite enter pri vyzve boot: stlacte f2 alf3, su tam popisane dalsie volby bootovania, mozno nieco zaberie
(EE) VESA(0): Virtual width (3840) is too large for the hardware (max 2048)
Tak jsem na místě kde jsem našel 3840 napsal 2048 a zkusil nastartovat xka - opět bez úspěchu - sice už je tu něco "grafického", ale jsou to jen různě barevné nesmyslné čáry přes display(
myslim, ze ak to 2048 je horizontalne rozlisenie, tak je to aj tak moc, Vas nb ma asi 1400 na 1050. V kazdom pripade sa mi zda, ze mate akysi 'chudobny' xorg.conf (aspon tie, co ste uviedli na inom fore). Dal som na stranku www.saephyc.xf.cz xorg.conf mojho notebooku (asus a6000km, zo zac som mal podobne problemy ako Vy teraz :) ) a aj jedneho stareho desktopu so slackware 12, ale je tam pekne popisane, ktora polozka, co znamena. Na webe som este nasiel riesenie podobneho nb ako Vas, skuste pozriet, vyzera to celkom zaujimavo:
http://www.linuxquestions.org/questions/linux-laptop-and-netbook-25/asus-m51-se-as018c-cannot-install-linux-radeon-hd-3470-problems-cannot-use-x-680435/
este by som skusil iba radeon namiesto radeonhd, ale asi najpr treba doplnit niektore casti xorg.conf. Dalej skuste prikazy 'xrandr', vypise mody, v ktorych moze monitor pracovat a 'xorgconfig' na nastavenie xorg.conf. stary xorg.conf si pre istotu zalohujte 'cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.old'.
mozno je to toto (knoppix):
http://wiki.r1soft.com/pages/viewpage.action?pageId=3016095
Mám malinkatej dotaz: vesa mód nefunguje? Je třeba změnit příšlušnou část /etc/X11/xorg.conf
:
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "vesa"
EndSection
Koukal jsem na http://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-radeonhd/plain/README a podle toho by ovladač "radeonhd" měl tvoji kartu podporovat. Takže místo "vesa" napiš "radeonhd". Chce to ale co nejnovější distribuci (verzi toho ovladače). Hodně zdaru!
Omlouvám se. Ty máš "Mobility Radeon", že? Takže to, co jsem napsal, neplatí!
Koukal jsem se na http://ati.amd.com/support/driver.html a vaši kartu jsem tam nenašel. Nevím, proč tam není.
Našel jsem zajímavou "stránku": Video: Ati Mobility Radeon HD 3470 . Podle toho oficiální ovladače od AMD nefungují. "radeonhd" prý funguje (bez akcelerace).
Mohlo by vám to pomoct. S tím, jak dostanete do PC ty balíčky, vám bohužel neporadím, protože sám nevím. Vyrozuměl jsem, že si musíte zkompilovat nejnovější "radeonhd".
Pokud byste si sám zkompiloval nejnovější verzi "radeonhd", tak by to podle výše uvedeného odkazu mělo jet. K tomu, abyste ho mohl zkompiloval potřebujete balíčky, které jsou tam vyjmenované. Ty byste mohl nainstalovat třeba pomoci aptitude, kdybyste byl připojen k Internetu. Hodně štěstí.
Ale budete muset oželit akceleraci. Může to být dočasné řešení, dokud nevyjdou oficiální ovladače, které by na této kartě fungovaly.
Nejsem si jist, ale podle těch hlášek mám podezření, že Vám chybí knihovny, nebo hlavičkové soubory Xorg. Jste si jist, že jste doinstaloval všechny požadované balíčky?
Pak bych zkusil podívat se jestli mi nechybí nějaké vývojové balíčky související s Xorg (mají příponu "dev"), např. libX11-dev, libxt-dev, libxxf86dga-dev, atd.., a hlavně xorg-dev a xserver-xorg-dev
Zkuste to jinak. Co tak stáhnout tento balíček launchpad.net/ubuntu/intrepid/+source/xserver-xorg-video-radeonhd/1.2.1-2build2/+files/xserver-xorg-video-radeonhd_1.2.1.orig.tar.gz a zkusit tento klasický postup :
1) rozbalit
2) ./configure
3) make
4) sudo make install
u mě to proběhne absolutně bez problémů ( nezkoušel jsem ten poslední krok, ale pokud projdou ty dva před tím, neměl by již dělat ten poslední žádné problémy - teoreticky)
jinak stránka wiki.ubuntu.com/XorgOnTheEdge obsahuje taky nějaké rady a návody...
A co takle stáhnout a zkompilovat verzi 1.2.4?: http://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-radeonhd/ .
Dobče, může i tak. Ve zdrojích, na které se odkazuji je ta "moje verze" označena jako "current". Ale podstatný je ten postup.
configure
. Snad jsem stáhl správný archiv;)
stáhl, ten script configure vygeneruje script autoconf.sh. Ale myslím si, že právě on může být zdrojem vašich problémů...
Přečtěte si obsah souboru INSTALL a budete chytřejší.
Dokonce by tam mělo být řešení vašich problémů.
NO JASNĚ - ta chyba je tam přímo popsána a je tam i napsáno které balíčky je nutno doinstalovat!!!
Nejdřív musíte upravit xorg.conf
, aby používal ovladač radeonhd. Pak by měl stačit příkaz startx
Musíte tedy upravit tuto část konf. souboru /etc/X11/xorg.conf
:
Section "Device" Identifier "Configured Video Device" Driver "radeonhd" EndSection
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :1) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :2) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :3) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :4) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@0 :20 :5) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@1 :5 :0) found
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI :0@2 :0 :1) found
(EE) fglrx(0): Invalid video BIOS signature!
(EE) fglrx(0): GetBIOSParameter failed
(EE) fglrx(0): PreInitConfig failed
(EE) fglrx(0): PreInit failed
Backtrace:
0: X(xf86SigHandler+0x79) [0x80c3009]
1: [0xb7fe5400]
2: /usr/lib/xorg/modules/drivers//fglrx_drv.so9atiddxFreeScreen+0x161) [0xb7752f41]
3: X(xf86DeleteScreen+0x6e) [0x80c3009]
4: X(InitOutput+0x9cf) [0x80aacff]
5: X(main+0x279) [0x8071b19]
6: /lib/tls/i686/cmov/libc.co.6(__libc_start_main+0xe5) [0xb7bee685]
7: X [0x8071101]
Saw signal 11. Server aborting.
giving up.
xinit: Connection refused (errno 111): unable to connect to X server
xinit: No such process (errno 3): Server error.
Opravdu X server používá ovladač radeonhd? Podle tohohle výpisu používá stále fglrx! Používá tedy stále proprietární ovladače!
Máte asi nějak "rozbitej" xorg.conf. Jako přílohu dávám svůj xorg.conf (pro inspiraci).
Section "ServerLayout" Identifier "Default Layout" Screen "Default Screen" EndSection Section "Files" EndSection Section "Module" EndSection Section "Monitor" Identifier "Configured Monitor" EndSection Section "Device" Identifier "Configured Video Device" Driver "radeonhd" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Configured Video Device" Monitor "Configured Monitor" EndSectionTakto jsem upravil xorg.conf, ale nepomohlo to. Po startx je konec výstupu následující: (
EE) Failed to load module "radeonhd" (module does not exist, 0)
(EE) No drivers available.
Fatal server error:
no screens found
giving up.
xinit: ... (dál jako vždy)
Znamená to, že se kompilace nepovedla?
Nevím. Skutečně jste zadal jako poslední příkaz (po kompilaci) make install
?
sudo ./autogen.sh
sudo make
sudo make install
Mám to zkusit celé znovu?
sudo
by mělo stačit jenom u make install
, jinak není asi potřeba. Zkuste to a hlavně sem napište, co to vypsalo.
./autogen.sh
bez sudo, tak"
/bin/rm: cannot remove 'autom4te.cache/output.0': Permission denied
/bin/rm: cannot remove 'autom4te.cache/traces.1': Permission denied
/bin/rm: cannot remove 'autom4te.cache/requests': Permission denied
/bin/rm: cannot remove 'autom4te.cache/traces.0': Permission denied
/bin/rm: cannot remove 'autom4te.cache/output.1': Permission denied
autoreconf: Entering directory '.'
autoreconf: configure.ac: not using Gettext
autoreconf: running: aclocal
autom4te: cannot open autom4te.cache/requests: Permission denied
aclocal: autom4te failed with exit status: 1
autoreconf: aclocal failed with exit status: 1
sudo ./autogen.sh | echo /adresar/soubor
)
sudo ./autogen.sh > autogen.txt 2>&1
To přesměruje standardní a chybový výstup do souboru autogen.txt.
sudo ./autogen
:
autoreconf: Entering directory `.' autoreconf: configure.ac: not using Gettext autoreconf: running: aclocal autoreconf: configure.ac: tracing autoreconf: running: libtoolize --install --copy libtoolize: Consider adding `AC_CONFIG_MACRO_DIR([m4])' to configure.ac and libtoolize: rerunning libtoolize, to keep the correct libtool macros in-tree. libtoolize: Consider adding `-I m4' to ACLOCAL_AMFLAGS in Makefile.am. autoreconf: running: /usr/bin/autoconf autoreconf: running: /usr/bin/autoheader autoreconf: running: automake --add-missing --copy --no-force autoreconf: Leaving directory `.' checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes checking for a thread-safe mkdir -p... /bin/mkdir -p checking for gawk... no checking for mawk... mawk checking whether make sets $(MAKE)... yes checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... yes checking for gcc... gcc checking for C compiler default output file name... a.out checking whether the C compiler works... yes checking whether we are cross compiling... no checking for suffix of executables... checking for suffix of object files... o checking whether we are using the GNU C compiler... yes checking whether gcc accepts -g... yes checking for gcc option to accept ISO C89... none needed checking for style of include used by make... GNU checking dependency style of gcc... gcc3 checking for a sed that does not truncate output... /bin/sed checking whether /bin/sed can substitute tabs and newlines for text... yes checking build system type... i686-pc-linux-gnu checking host system type... i686-pc-linux-gnu checking for a sed that does not truncate output... (cached) /bin/sed checking for grep that handles long lines and -e... /bin/grep checking for egrep... /bin/grep -E checking for fgrep... /bin/grep -F checking for ld used by gcc... /usr/bin/ld checking if the linker (/usr/bin/ld) is GNU ld... yes checking for BSD- or MS-compatible name lister (nm)... /usr/bin/nm -B checking the name lister (/usr/bin/nm -B) interface... BSD nm checking whether ln -s works... yes checking the maximum length of command line arguments... 1572864 checking whether the shell understands some XSI constructs... yes checking whether the shell understands "+="... yes checking for /usr/bin/ld option to reload object files... -r checking how to recognize dependent libraries... pass_all checking for ar... ar checking for strip... strip checking for ranlib... ranlib checking command to parse /usr/bin/nm -B output from gcc object... ok checking how to run the C preprocessor... gcc -E checking for ANSI C header files... yes checking for sys/types.h... yes checking for sys/stat.h... yes checking for stdlib.h... yes checking for string.h... yes checking for memory.h... yes checking for strings.h... yes checking for inttypes.h... yes checking for stdint.h... yes checking for unistd.h... yes checking for dlfcn.h... yes checking for objdir... .libs checking if gcc supports -fno-rtti -fno-exceptions... no checking for gcc option to produce PIC... -fPIC -DPIC checking if gcc PIC flag -fPIC -DPIC works... yes checking if gcc static flag -static works... yes checking if gcc supports -c -o file.o... yes checking if gcc supports -c -o file.o... (cached) yes checking whether the gcc linker (/usr/bin/ld) supports shared libraries... yes checking whether -lc should be explicitly linked in... no checking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so checking how to hardcode library paths into programs... immediate checking whether stripping libraries is possible... yes checking if libtool supports shared libraries... yes checking whether to build shared libraries... yes checking whether to build static libraries... no checking if RANDR is defined... yes checking if RENDER is defined... yes checking if XV is defined... yes checking if DPMSExtension is defined... yes checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes checking for XORG... yes checking for ANSI C header files... (cached) yes checking for PCIUTILS... yes checking pci/pci.h usability... yes checking pci/pci.h presence... yes checking for pci/pci.h... yes checking whether XSERVER_LIBPCIACCESS is declared... yes checking for PCIACCESS... yes checking whether to enable EXA support... yes checking exa.h usability... yes checking exa.h presence... yes checking for exa.h... yes checking whether EXA version is at least 2.0.0... yes checking for xf86RandR12.h... yes checking whether to enable RandR1.2 support... yes checking whether XF86DRI is declared... yes checking for DRI... yes checking GL/gl.h usability... yes checking GL/gl.h presence... yes checking for GL/gl.h... yes checking whether to enable DRI support... yes checking for /usr/include/xorg/damage.h... yes checking /usr/include/xorg/xf86_ansic.h usability... no checking /usr/include/xorg/xf86_ansic.h presence... no checking for /usr/include/xorg/xf86_ansic.h... no checking for MonRec.reducedblanking... yes checking for MonRec.maxPixClock... yes checking for xf86CrtcFuncsRec.set_mode_major... yes checking whether xf86RotateFreeShadow is declared... no checking for ./src/AtomBios/includes/atombios.h... yes checking for ./src/AtomBios/includes/Decoder.h... yes checking whether to include AtomBIOS... yes checking whether to include AtomBIOS parser... yes checking for gzopen in -lz... yes checking whether gcc supports -Wall... yes checking whether gcc supports -Wextra... yes checking whether gcc supports -Wno-unused-parameter... yes checking whether gcc supports -Werror-implicit-function-declaration... yes checking whether gcc supports -Wstrict-aliasing... yes checking whether gcc supports -Wstrict-overflow... yes checking whether gcc supports -Wpointer-arith... yes checking whether gcc supports -Woverlength-strings... yes checking whether gcc supports -Wvolatile-register-var... yes checking whether gcc supports -Winit-self... yes checking whether gcc supports -Wbad-function-cast... yes checking whether gcc supports -Wstrict-prototypes... yes checking whether gcc supports -Wold-style-definition... yes checking whether gcc supports -Wnested-externs... yes checking whether gcc supports -Wdisabled-optimization... yes checking whether gcc supports -pedantic... yes checking whether gcc supports -Wno-long-long... yes checking whether gcc supports -Wno-variadic-macros... yes checking whether gcc supports -std=c99... yes checking whether gcc supports -Wno-unknown-pragmas... yes configure: Doing optimized build, checking for additional options checking whether gcc supports -finline-functions... yes configure: creating ./config.status config.status: creating Makefile config.status: creating man/Makefile config.status: creating src/Makefile config.status: creating utils/conntest/Makefile config.status: creating config.h config.status: config.h is unchanged config.status: executing depfiles commands config.status: executing libtool commands
sudo make
:
make all-recursive make[1]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4' Making all in src make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' /bin/bash ../git_version.sh -k -s .. -o git_version.h git_version.sh: Not a git repo, keeping existing git_version.h make all-am make[3]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' radeon(4) man page is current. README file is current. make[3]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' Making all in man make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/man' make[2]: Nothing to be done for `all'. make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/man' Making all in utils/conntest make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' /bin/bash ../../git_version.sh -k -s ../.. -o git_version.h git_version.sh: Not a git repo, keeping existing git_version.h make all-am make[3]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[3]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4' make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4' make[1]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4'
sudo make install
:
Making install in src make[1]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' /bin/bash ../git_version.sh -k -s .. -o git_version.h git_version.sh: Not a git repo, keeping existing git_version.h make install-am make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' radeon(4) man page is current. README file is current. make[3]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' make[3]: Nothing to be done for `install-exec-am'. test -z "/usr/local/lib/xorg/modules/drivers" || /bin/mkdir -p "/usr/local/lib/xorg/modules/drivers" /bin/bash ../libtool --mode=install /usr/bin/install -c 'radeonhd_drv.la' '/usr/local/lib/xorg/modules/drivers/radeonhd_drv.la' libtool: install: /usr/bin/install -c .libs/radeonhd_drv.so /usr/local/lib/xorg/modules/drivers/radeonhd_drv.so libtool: install: /usr/bin/install -c .libs/radeonhd_drv.lai /usr/local/lib/xorg/modules/drivers/radeonhd_drv.la libtool: finish: PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/X11R6/bin:/sbin" ldconfig -n /usr/local/lib/xorg/modules/drivers ---------------------------------------------------------------------- Libraries have been installed in: /usr/local/lib/xorg/modules/drivers If you ever happen to want to link against installed libraries in a given directory, LIBDIR, you must either use libtool, and specify the full pathname of the library, or use the `-LLIBDIR' flag during linking and do at least one of the following: - add LIBDIR to the `LD_LIBRARY_PATH' environment variable during execution - add LIBDIR to the `LD_RUN_PATH' environment variable during linking - use the `-Wl,-rpath -Wl,LIBDIR' linker flag - have your system administrator add LIBDIR to `/etc/ld.so.conf' See any operating system documentation about shared libraries for more information, such as the ld(1) and ld.so(8) manual pages. ---------------------------------------------------------------------- make[3]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' make[1]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/src' Making install in man make[1]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/man' make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/man' make[2]: Nothing to be done for `install-exec-am'. test -z "/usr/local/share/man/man4" || /bin/mkdir -p "/usr/local/share/man/man4" /usr/bin/install -c -m 644 'radeonhd.4' '/usr/local/share/man/man4/radeonhd.4' make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/man' make[1]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/man' Making install in utils/conntest make[1]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' /bin/bash ../../git_version.sh -k -s ../.. -o git_version.h git_version.sh: Not a git repo, keeping existing git_version.h make install-am make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[3]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[3]: Nothing to be done for `install-exec-am'. make[3]: Nothing to be done for `install-data-am'. make[3]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[1]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4/utils/conntest' make[1]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4' make[2]: Entering directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4' make[2]: Nothing to be done for `install-exec-am'. make[2]: Nothing to be done for `install-data-am'. make[2]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4' make[1]: Leaving directory `/home/geckon/xf86-video-radeonhd-1.2.4'Promiňte, ale nevím, jak přidat 3 přílohy. Btw, co udělá to
2>&1
?
Díky
2>&1 způsobí "sloučení" standardního chybového a standardního výstupu do jednoho "proudu".
Máte adresář /usr/lib/xorg/modules/drivers
a v něm radeonhd_drv.so
? (Zkouším to.)
radeon_drv.so
Tak už aspoň trochu vím, kde je asi zakopanej pes.
Takže vám chybí radeonhd_drv.so .
Měl by být někde v adresáři, kde jste prováděl kompilaci. Umíte si ho najít a zkopírovat ho do uvedeného adresáře?
# Nastavíme se do domovského adresáře cd # Najdeme si ten modul (ovladač) find . -name 'radeonhd*' # Nakonec ho zkopírujeme sudo cp /cesta/radeonhd_drv.so /usr/lib/xorg/modules/drivers # "cesta" -- musíte si upravit podle sebe
Pokud se nemýlím, tak "radeonhd" není jaderný modul, ale ovladač (modul) Xorg.
Section "ServerLayout" Identifier "aticonfig Layout" Screen 0 "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0 EndSection Section "Files" EndSection Section "Module" EndSection Section "Monitor" Identifier "Configured Monitor" EndSection Section "Monitor" Identifier "aticonfig-Monitor[0]-0" Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver" Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor" Option "DPMS" "true" EndSection Section "Device" Identifier "Configured Video Device" Driver "radeonhd" EndSection Section "Device" Identifier "aticonfig-Device[0]-0" Driver "fglrx" BusID "PCI:2:0:0" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Configured Video Device" Monitor "Configured Monitor" EndSection Section "Screen" Identifier "aticonfig-Screen[0]-0" Device "aticonfig-Device[0]-0" Monitor "aticonfig-Monitor[0]-0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 EndSubSection EndSection
Je to hrozně nepřehledný. Zkuste můj xorg.conf, mohlo by to fungovat.
Section "ServerLayout" Identifier "Defult Layout" Screen "Default Screen" 0 0 EndSectionto by teoreticky melo donutit xserver nacist nova nastaveni (omlouvm se za "cestinu" i pripadne hrubky, ale jsem zrovna ve FluxBoxu a teprv se jej snazim nastavit )
xauth: error in locking authority file /home/geckon/.Xauthority
která už se tu někde dříve objevila.
./configure: line 13638: XORG_MANPAGE_SECTIONS: command not found
./configure: line 13639: XORG_RELEASE_VERSION: command not found
configure: creating ./config.status
config.status: error: cannot find input file: Makefile.in
...Aha, takže nic..., nezbývá než hledat, asi ty vývojové balíčky, ale který? hmm...
Tak mě napadá, že by Vám s tím mohlo trochu pomoci toto : www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-search.cs.html#s-auto-apt Mám pocit, že Ubuntu je postavené na Debianu, takže apt by jste tam měl mít, ale možná bude potřeba doinstalovat balíček auto-apt, pokud jej již nemáte.
Selhalo spuštění nautilus pod uživatelem root.
Nemohu zkopírovat uživatelův soubor Xauthorization.
Jde o soubor .Xauthorization v domovském adresáři? Někdo mi ho radil smazat - byla to chyba? Jak ji napravit? Díky
xauth: error in locking authority file /home/geckon/.Xauthority
Takže asi jde o tenhle soubor. Soubor existuje a cat vypíše:
cat: .Xauthority: Permission denied
sudo cat nevypíše nic. V domovském adresáři mám ještě soubory .Xauthority-c a .Xauthority-l. Cat ani v jednom případě nevypíše nic.
Určitě vám tady lidi na ábíčku rádi poradí, ale být vámi, tak založím úplně nový dotaz, protože takhle je to značně nepřehledný.
Tiskni Sdílej: