Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Ahoj, mam debian desktop a nevim co se pise jako abych to spustil jako root. Hledal jsem ale nevim co pouzit pro Debian Etch. Nasel jsem sudo, su, gksudo atd..
diky za pomoc
Respektivne, musim vubec neco zadavat kdyz spustim konzoli uzivatele root ?
diky
"co" abys spustil jako root?
... a jestli se chces jako root prihlasit do celeho grafickeho prostredi, tak na to zaponem a hlavne to nerikej nahlas, nebo Te tu leckdo (opravnene) vysvaca patchkablem :-/ Zasada je, nespoustet pod rootem, co neni nutne pod nim spoustet. Prihlasovat se do Xu jako root miva (nastesti) vetsina dister zakzane.
Nevim jak konkretne etch, ale v konzoli zadat "su - uzivatel" (kolem minus jsou mezery). Vyplnite heslo a mel by jste mit konzoli s pravy toho uzivatele. Na ubuntech se pouziva sudo, coz slouzi k vykonani nejake akce s jinymi pravy nez mate Vy. To chce pro zmenu zase Vase heslo.
A vetsina grafickych aplikaci, ktere distribuce nabizi a potrebuji vyssi prava miva tu zmenu prav vyresenu.
Ne, myslim tim prihlaseni do grafickeho prostredi normalne jako user "petr" a po prihlaseni kdyz chci dat
apt-get install balicek tak co pred to mam napsat, jestli mam spoustet instalaci jako
sudo apt-get install balicek
nebo
su apt-get install balicek
nebo
gksudo apt-get install balicek
nebo neco jineho, nebo kdyz spustim v grafickem prostredi konzoli root, tak tam nemusim psat nic? jen apt-get install balicek ?
diky
sudo apt-get install balíček
sudo
, pokud ho máte. Jinak pokud byste chtěl použít
su
, tak by syntaxe vypadala takto:su -c 'apt-get install balíček'
Dobrý den,
stačí si otevřít nějaký emulátor terminálu, pod běžným uživatelem zadejte su root. Potom se Vás to zeptá na heslo roota, to zadáte. Potom se Vám v terminálu za uživatelským jménem zobrazí # . Potom už stačí jen zadat příkaz, který potřebujete. Například: jarek@název počítače# apt-get install mc
S pozdravem
Jack Hokus
Tiskni
Sdílej: