Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
mám takový trochu komplikovanější dotaz. Používám Mandrivu 2009.0 a řeším problém s připojováním externího HDD Maxtor. Disk se mi nechtěl mountovat automaticky, tkž jsem si upravil fstab, abych mohl disk připojovat i pod obyčejným uživatelem. Výsledek v fstab tedy vypadal nějak takto:
/dev/sdc1 /media/Maxtor ntfs-3g auto,umask=0,users,rw 0 0
S tímto zápisem disk ovšem přesto nepřipojím pod obyč. uživatelem, příkaz proběhne, ale nic se nepřipojí. Pod rootem vše ok. Což jsem mírně nepochopil a přemýšlel jsem, čím by to mohlo být. Namísto "ntfs-3g" jsem zkusil dát "auto". Tzn.:
/dev/sdc1 /media/Maxtor auto auto,umask=0,users,rw 0 0
Takto už se mi disk bez problémů připojil i pod non-root uživatelem, ovšem, přestože je zapsána volba "rw", pouze pro čtení. Nakonec jsem tam zkusil střelit "ntfs" namísto "auto":
/dev/sdc1 /media/Maxtor ntfs auto,umask=0,users,rw 0 0
Takto už funguje všechno bez problémů, disk se mountne jako "rw", ale:
1.) Je nějaký rozdíl mezi "ntfs" a "ntfs-3g"? Nehrozí například poškození filesystemu při zápisu? Je tedy bezpečné používat pro zápis volbu "ntfs"?
2.) Proč to s volbou "ntfs-3g" pod obyčejným uživatelem nefunguje? Příkaz mount nevypíše žádnou chybovou hlášku, prostě jakoby byl normálně v pořádku proveden, ale disk se nepřipojí. Přitom pod rootem vše ok.
Díky moc za rady.
hal libhal1 libhal-storage1 pmountDále vytvoříme symlink na ntfs-3g :
ln -s /usr/bin/ntfs-3g /sbin/mount.ntfsDo
/etc/fuse.confdoplníme uživatele, jenž mají povolen přístup k fuse.
disk fuse plugdevOdhlásit a přihlásit se s uživatelem a mělo by to jet. Důvod této obštrukce je právě to, že jde o fuse a userspace režim.
ntfs
je modul přímo v jádře, a nepodporuje zápis, pouze čtení.
This enables the partial, but safe, write support in the NTFS driver. The only supported operation is overwriting existing files, without changing the file length. No file or directory creation, deletion or renaming is possible. Note only non-resident files can be written to so you may find that some very small files (<500 bytes or so) cannot be written to. While we cannot guarantee that it will not damage any data, we have so far not received a single report where the driver would have damaged someones data so we assume it is perfectly safe to use. Note: While write support is safe in this version (a rewrite from scratch of the NTFS support), it should be noted that the old NTFS write support, included in Linux 2.5.10 and before (since 1997), is not safe.
Tiskni
Sdílej: