Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Zdravím,
mám takový trochu komplikovanější dotaz. Používám Mandrivu 2009.0 a řeším problém s připojováním externího HDD Maxtor. Disk se mi nechtěl mountovat automaticky, tkž jsem si upravil fstab, abych mohl disk připojovat i pod obyčejným uživatelem. Výsledek v fstab tedy vypadal nějak takto:
/dev/sdc1 /media/Maxtor ntfs-3g auto,umask=0,users,rw 0 0
S tímto zápisem disk ovšem přesto nepřipojím pod obyč. uživatelem, příkaz proběhne, ale nic se nepřipojí. Pod rootem vše ok. Což jsem mírně nepochopil a přemýšlel jsem, čím by to mohlo být. Namísto "ntfs-3g" jsem zkusil dát "auto". Tzn.:
/dev/sdc1 /media/Maxtor auto auto,umask=0,users,rw 0 0
Takto už se mi disk bez problémů připojil i pod non-root uživatelem, ovšem, přestože je zapsána volba "rw", pouze pro čtení. Nakonec jsem tam zkusil střelit "ntfs" namísto "auto":
/dev/sdc1 /media/Maxtor ntfs auto,umask=0,users,rw 0 0
Takto už funguje všechno bez problémů, disk se mountne jako "rw", ale:
1.) Je nějaký rozdíl mezi "ntfs" a "ntfs-3g"? Nehrozí například poškození filesystemu při zápisu? Je tedy bezpečné používat pro zápis volbu "ntfs"?
2.) Proč to s volbou "ntfs-3g" pod obyčejným uživatelem nefunguje? Příkaz mount nevypíše žádnou chybovou hlášku, prostě jakoby byl normálně v pořádku proveden, ale disk se nepřipojí. Přitom pod rootem vše ok.
Díky moc za rady.
hal libhal1 libhal-storage1 pmountDále vytvoříme symlink na ntfs-3g :
ln -s /usr/bin/ntfs-3g /sbin/mount.ntfsDo
/etc/fuse.confdoplníme uživatele, jenž mají povolen přístup k fuse.
disk fuse plugdevOdhlásit a přihlásit se s uživatelem a mělo by to jet. Důvod této obštrukce je právě to, že jde o fuse a userspace režim.
ntfs
je modul přímo v jádře, a nepodporuje zápis, pouze čtení.
This enables the partial, but safe, write support in the NTFS driver. The only supported operation is overwriting existing files, without changing the file length. No file or directory creation, deletion or renaming is possible. Note only non-resident files can be written to so you may find that some very small files (<500 bytes or so) cannot be written to. While we cannot guarantee that it will not damage any data, we have so far not received a single report where the driver would have damaged someones data so we assume it is perfectly safe to use. Note: While write support is safe in this version (a rewrite from scratch of the NTFS support), it should be noted that the old NTFS write support, included in Linux 2.5.10 and before (since 1997), is not safe.
Tiskni Sdílej: