Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Jelïkoz nevim, kde a jak se opravuje grub v text. rezimu, nastavil jsem spusteni Mandrivy prez LILO. Chtel bych ale mit moznost spouset primo do textove konzoly a primo grafiku. V porovnani zavadecu LILO tecto dvou rezimu neni vsak zadny rozdil. Nekde, v nejakem souboru musi byt schovan prikaz init 3 nebo init 5. POradite kde ?
default="linux"
boot=/dev/hdb
install=menu
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
image=/boot/vmlinuz
label="linux"
root=/dev/hdb1
initrd=/boot/initrd.img
append="resume=/dev/hdb5 splash=verbose"
vga=788
Toto je cast lila pro text. konzoli
Dik
/etc/inittab? pripadne jako samostatne cislo v argumentu 'append'
Staci do argumentu append pripsat id:5 ?
A co to udela se souborem inittab, kdyz v lilo budou dva zpusoby spusteni, kde v jednom bude id:3 a ve druhem id:5 ?
polozka v /etc/inittab je defaultni runlevel, neboli to, co se pouzije, neni-li urceno jinak. pokud v grubu nebo lilu tento parametr zadas rucne nebo v konfiguracnim souboru, ma zadana hodnota prednost. dava se pouze cislo, nikoliv id:cislo
kde a jak se opravuje grub v text. rezimu
/boot/grub/grub.conf
, popr. /boot/grub/menu.lst
.
Tiskni
Sdílej: