Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravím,
mám takový menší problém.
Pokouším se zkompilovat PHP5 ( které mám již funkční ), ale tentokrát s podporou GD. Script který spouštím:
make distclean ./configure --prefix=/www \ --enable-module=so \ --with-mysql=/usr/local/mysql \ --with-mysqli=/usr/local/mysql/bin/mysql_config \ --with-apxs=/www/bin/apxs \ --with-gd=/???????????????
To s čím si nevím rady je, co dát místo otazníků. Ať tam dám cokoliv tak mi to napíše že to není ani dir ani soubor.
GD mám nainstalovanou.
Poradíte mi s tím někdo?
gd
. Pokud máte distribuční, mělo by stačit samotné --with-gd
Nemám distribuční LAMP. PHP. MYSQL a APACHE jsem si kompiloval sám a mám je v ( apache a PHP v /www a MySQL v /USR/local/mysql ) ale když dám samotné --with-gd tak mi to napíše neznámý příkaz. Kompiloval jsem si GD sám a i ho instaloval pomocí apitude. Mám ho v adresáři /usr/lib a ujmenuje se, což mě překcvapuje libgda.so.2.0.0. . Myslel jsem že knihovny mají vždy končit na.so . Každpoádně když zadám jako cestu /usr/lib tak adresář ani soubor nenalezen.....???
P.S.- v blbý dotaz asi: php.ini obashuje extension moduly napsané jako pro windows, čili s koncovkou dll. Mám tam extension=php_gd2.so, je to správně??
... --with-curl=shared,/usr \ --with-zlib-dir=/usr \ --with-gd --enable-gd-native-ttf \ --with-gmp=shared,/usr \ --with-jpeg-dir=shared,/usr \ --with-xpm-dir=shared,/usr/X11R6 \ ...Bez problemu se mi to zkompiluje a funguje, takze by to dle mne mohlo fungovat i Tobe po zakomponovani do tvych parametru kompilace...
Teď ně napadlo, že když to dávám jen s --with-gd a píše to command not found, tak možná jí nemám nainstalovanou, Řekl by jsi mi prosím tě jak přesně se jmenuje deb baliček knihovny gd2. Našel jsem tam jenom libgd___ a nějaké jeho verze a nejsem si jistý co tam přesně mít. ď
když to dávám jen s --with-gd a píše to command not found
Poslete sem co jste presne spoustel a co to presne vypisuje. Knihovna GD2 je v php5 vestavena, takze pokud kompilujete primo ze zdrojovych kodu z php.net, tak by tam melo stacit:
--with-gd
--enable-gd-native-ttf
Thank you for using PHP.
Notice: Following unknown configure options were used:
--enable-module=so
Check './configure --help' for available options
./php_install_skript: line 7: --with-gd: command not found
a skript je takovýto:
make distclean
./configure --prefix=/www \
--enable-module=so \
--with-mysql=/usr/local/mysql \
--with-mysqli=/usr/local/mysql/bin/mysql_config \
--with-apxs=/www/bin/apxs \|
--with-gd
./configure --prefix=/www \ --enable-module=so \ --with-mysql=/usr/local/mysql \ --with-mysqli=/usr/local/mysql/bin/mysql_config \ --with-apxs=/www/bin/apxs \ --with-gd
proboha:-o! jak se to tam dostalo? to byl asi překlep, trapas, ...
FUNGUJE MI PHP S GD. MOD DÍKY VŠEM. Tři dny se lopotit kvůli překlepu,......
a nekompiluji gd ale php s podporou gd.
a ještě jedna věc když dám dpkg -l gd nebo gd2 tak nemám žádný balík, zajímalo by mně jestli je to gd nebo libgd?
Tiskni
Sdílej: