V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravím.
Jsem vlastník Archlinuxu (prozatím VMware). Po optimalizaci pro své potřeby, doinstalování balíčků a zkompilování dalších programů jsem se rozhodl, udělat své vlastní liveCD, ze kterého můžu distro tak, jak je ve virtuálu do každého detailu bez ztráty dat, nainstalovat na desktop a mít takovou dá se říct zálohu to liveCD (bod pevné obnovy - až se něco pokazí, prostě překopíruju soubory z liveCD na hdd a je to). A právě šíření dál by taky bylo možné. Sice distribucí linuxu je nespočet, ale někomu by se to přecejen mohlo libit.
Dozvěděl jsem se o larch projektu, který se tímto problémem zabývá. Zkusil jsem si nejdřív vytvořit liveCD za pomoci integrovaného profilu, ale to přece není ono. Zkusil jsem tedy larchify, který udělá z již nainstalovaného archlinuxu, liveCD. Vse probehlo hladce, az do bootu. Nabehl zavadec, spustil se vmlinuz, a po chvilce to spadlo s chybou: Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init! (v příloze by měl být obrázek podrobnějšího výpisu)
Obrátil jsem se na autora larch scriptu a ani ten nepomohl vyrešit tento problém. Poradil mi pár fíglu ale stejně se mi to nepovedlo rozběhnout.
Neočekávám odpovědi typu: Nedělej vlastní distro, když jich je všude spousta. -A jí podobné.
Za každý Váš příspěvek budu velmi rád.
Poslal jsem špatný obrázek, posílám ještě jednou ten správný. (ten předchozí je výpis, jestli je zavedena ta smyčka)
Tiskni
Sdílej: