Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »Netuším jak moc dobře jsou podporovány karty od Leadteku, nicméně pro začátečníka doporučuji Ubuntu, nebo jeho odnože. V mém okolí jsem právě Ubuntu naservíroval všem zájemcům, kteří chtěli zkusit Linux a kupodivu jsou všichni spokojení, dokonce i moje matka si ho vychvaluje. Pokud Vám ale nebude vyhovovat, pak zkuste Mandrivu nebo PCLinuxOS či jiný a věřím tomu, že v Ubuntu problém s Leadtekem mít snad nebudete.
Podpora hardwaru se neváže na distribuci, takže když karta pojede v jedný distribuci, pude s většíma nebo menšima problémama rozjet na většině běžných distribucí. (Někdy to můžou bejt i z načný zásahy do systému)Často (hlavně pro začátečníka) bude pravdivá spíše ta druhá polovina odpovědi Sám jsem problém se scannerem v Archu řešil tak, že jsem si na starý disk nainstaloval OpenSUSE, kde fungoval na jedno kliknutí, a zkoumal jsem, jak je to tam vyřešeno, abych si to přenesl do Archu. Takže souhlasím s doporučením OpenSUSE. Dobře je na tom v tomto ohledu prý i Mandriva.
Tiskni Sdílej: