Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Protože obvykle vychází firmware z nějakého "public" systému, tak mají za povinnost poskytovat i zdrojové kódy. Tedy s velkou pravděpodobností je možné i stáhnout zdrojové kódy a případně je i přeložit v nějakém cross-překladači. To znamená, že se překladač nainstaluje třeba na linux běžící na Intel nebo AMD processoru a přeloží zdrojové kódy tak, že běží třeba na ARM processoru (nebo RTL8121 v daném případě). Přeložená binárka by měla být funkční po nahrání do routeru. Obvykle je součástí drojových kódů i skript, který binárku zabalí s daty do nějakého packetu a připojí před to nějakou hlavičku s číslem verze, atd. Je to proto, neboť loader v routeru obvykle umožňuje i nahrávání částí firmavare a na zadanou adresu (proto ta hlavička, která tyhle údaje nese). Často se mi stalo, že zdrojové kódy od výrobce nebyly úplné (chyběly třeba knihovny, busybox, atd.). Kromě již doporučeného OpenWRT je možné se kouknout i na Olegův firmware pro Asus routery a také Midge linux pro malé Edimax routery.
Tiskni
Sdílej: