Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Zdravím,
mám problém s Ekigou, pokaždé, když s někým navážu spojení na volání, tak počítač asi napíše, že nemůže najít mikrofon. Zkoušel jsem nahrávání zvuku a funguje. Problém u Ekigy je, že navážu spojení a počítač začne pracovat naplno, myš se seká a musím restartovat natvrdo PC a účastník na druhém pc taky. Máme archlinux.
Nastavení zvuku u ekigy je HDA Intel (PTLIB/ALSA)
Děkuji za rady.
Nashledanou.
Nebyl by od věci nějaký log / chybová hláška co ekiga vypíše? Zapněte Ekiga pomocí terminálu a výsledek pastněte.
Ekigu sme nasadzovali do jedného callcentra na integrovaných zvukovkách intel-hda (dosky ASUS P5KPL-AM a P5KPL-VM) a chcelo to veľa nervov, kým to začalo chodiť. Tie intelovské zvukovky sa navzájom líšia v nejakých drobných detailoch, takže v jednom prípade to chcelo dopísať do /etc/modprobe.d/alsa jeden riadok "options snd-hda-intel ..." (viem zistiť presnejšie v pondelok). V druhom prípade to chcelo viac "čarovania" - na Volume control paneli v Gnome bolo treba v preferences pozaškrtávať ďalšie možnosti - nejaké zariadenie na nahrávanie, a ešte úplne na konci ďalšie options. Potom v tom Volume control pribudnú ďalšie záložky, tam treba v options zmeniť Mic source (alebo tak nejak). V ekige potom ešte bolo treba v Preferences / Devices / Audio devices nastaviť input aj output z "Default" na "Intel HDA", vtedy sa rozbehli odchádzajúce hovory. Na prichádzajúce hovory zase bolo treba v Preferences / General / Sound events tiež zmeniť zariadenie z Default na "Intel HDA", lebo zvuk prichádzajúceho hovoru inak zablokoval celú zvukovku a potom Ekiga nadávala, že nevie vytvoriť komunikačný kanál. Stabilite tohto riešenia potom ešte významne pomohlo preflashovanie BIOSu na doskách - asi boli zabugované, ako väčšina intelov teraz.
Bohužiaľ tieto krkolomné rady zrejme platia na tie 2 dosky čo som písal, u iných možno bude treba iné krkolomné riešenia. Treba skúšať, skúšať a skúšať - keď som sa s tým moril už druhý deň, tak som tiež neveril, že niečo z toho čo som nastavoval má ešte zmysel - a vtedy sa to zrazu rozbehlo. Každopádne - ak by som to mal riešiť teraz, tak začnem updatom BIOSu. Prajem pevné nervy.
Mám nejnovější BIOS co můžu mít. Zkusil jsem různé nastavení. Jsem zapnul správce úloh a pozoroval ekigu, při spojení , si řekneme s druhým člověkem 2 slova a potom ekiga zabere celou pamět co mám, vzala si 1,2GB a musel jsem to sestřelit přes terminál, který byl na to předem připravený. :)
Zkoušel jsem echo test a ten jede bezproblému, jenom slyším divnou ozvěnu.
Tiskni Sdílej: