Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Nyní mám nakonfigurovaný dhcp server pro 2 subnety. V každém z nich jsou dynamicky a staticky přidělované adresy. Moje konfigurace je:
subnet 192.168.10.0 netmask 255.255.255.0 {
option subnet-mask 255.255.255.0;
option broadcast-address 192.168.10.255;
option routers 192.168.10.1;
option domain-name-servers 192.168.10.1;
pool {
ddns-updates off;
deny dynamic bootp clients;
allow unknown-clients;
max-lease-time 3600;
range 192.168.10.100 192.168.10.110;
}
pool {
ddns-updates off;
deny dynamic bootp clients;
deny unknown-clients;
max-lease-time 7200;
range 192.168.10.111 192.168.10.120;
ZDE JSOU JEDNOTLIVÉ DEFINICE "STATICÝCH" IP host....
}
}
podobně pro druhý subnet. Jenže dhcp mi háže do logu dhcpd: Remove host declaration NEKDO or remove 192.168.10.115 a podobné.
Mám tam něco špatně? Když jsem koukal do různých webů, tak někdo používá pro statické adresy group místo pool. Proč? Jak bych měl správně statické ip definovat?
Chtělo by to přesnější chybovou hlášku, ale ISC DHCP nemá rádo staticky přidělované adresy, které jsou součástí dynamického poolu. Funguje to, ale píše pak do logu chybovou hlášku.
Co se týká host záznamů, pokud chci jedné MAC dát v jedné síti statickou adresu a v druhé přidělit dynamickou jako known-client, musím přidat dva záznamy host, jeden s a druhý bez fixed-address.
Ta chybová hláška:
dhcpd: Dynamic and static leases present for 192.168.10.115.
dhcpd: Remove host declaration NAZEVHOSTA or remove 192.168.10.115
Pro co se vlastně používají ty group? V čem jsou lepší než pool? Je jasné, že group je nějaká skupina se stejnými paramety, ale v čem je lepší než rovnou pool?
Ano, to je přesně ono, hláška říká, že jednu a tu samou adresu je možné přidělit dynamicky komukoliv, protože je v poolu a také se má přidělit konkrétnímu klientovi. Doporučuji statické adresy přidělovat mimo pool. Nelze-li, rozdělit range na dva, či více neobsaující statické adresy. Jen pro ujasnění, DHCP statickou adresu přidělí i když není součástí poolu.
Skupiny slouží IMHO pouze přehlednější konfiguraci, tzn. pokud chci změnit nějaký parametr, tak ho změním jen na jediném místě, nemusím u každého záznamu. Já skupiny nepoužívám, mám parametry nastavené na globální úrovni a samotné sítě a pooly generuji (tisíce sítí). Už si to přesně nepamatuji, vrtal jsem se v tom naposled před více než rokem.
No dynamicky se adresa přidělit nemůže kvůli deny unknown-clients;, ale dhcp to asi nevidí rád. Nicméně pokud uvedu hosty v group místo pool a nastavím v něm třeba lease time a ostatní parametry tak to bude fungovat jak má?
Jasně že nemůže, pokud nebude existovat kdekoliv s souboru host záznam bez fixed-address. Jinak upozorňuji na nenápadnou větičku z manu: "A client is known if it has a host declaration in any scope, not just the current scope."
Group je jen nástroj, jak neopakovat ty samé parametry vícekrát. Nic víc a nic míň. Já mám lease time na úrovni sítí a hosty na globální úrovni. Group použít lze.
Tiskni
Sdílej: