Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nyní mám nakonfigurovaný dhcp server pro 2 subnety. V každém z nich jsou dynamicky a staticky přidělované adresy. Moje konfigurace je:
subnet 192.168.10.0 netmask 255.255.255.0 {
option subnet-mask 255.255.255.0;
option broadcast-address 192.168.10.255;
option routers 192.168.10.1;
option domain-name-servers 192.168.10.1;
pool {
ddns-updates off;
deny dynamic bootp clients;
allow unknown-clients;
max-lease-time 3600;
range 192.168.10.100 192.168.10.110;
}
pool {
ddns-updates off;
deny dynamic bootp clients;
deny unknown-clients;
max-lease-time 7200;
range 192.168.10.111 192.168.10.120;
ZDE JSOU JEDNOTLIVÉ DEFINICE "STATICÝCH" IP host....
}
}
podobně pro druhý subnet. Jenže dhcp mi háže do logu dhcpd: Remove host declaration NEKDO or remove 192.168.10.115 a podobné.
Mám tam něco špatně? Když jsem koukal do různých webů, tak někdo používá pro statické adresy group místo pool. Proč? Jak bych měl správně statické ip definovat?
Chtělo by to přesnější chybovou hlášku, ale ISC DHCP nemá rádo staticky přidělované adresy, které jsou součástí dynamického poolu. Funguje to, ale píše pak do logu chybovou hlášku.
Co se týká host záznamů, pokud chci jedné MAC dát v jedné síti statickou adresu a v druhé přidělit dynamickou jako known-client, musím přidat dva záznamy host, jeden s a druhý bez fixed-address.
Ta chybová hláška:
dhcpd: Dynamic and static leases present for 192.168.10.115.
dhcpd: Remove host declaration NAZEVHOSTA or remove 192.168.10.115
Pro co se vlastně používají ty group? V čem jsou lepší než pool? Je jasné, že group je nějaká skupina se stejnými paramety, ale v čem je lepší než rovnou pool?
Ano, to je přesně ono, hláška říká, že jednu a tu samou adresu je možné přidělit dynamicky komukoliv, protože je v poolu a také se má přidělit konkrétnímu klientovi. Doporučuji statické adresy přidělovat mimo pool. Nelze-li, rozdělit range na dva, či více neobsaující statické adresy. Jen pro ujasnění, DHCP statickou adresu přidělí i když není součástí poolu.
Skupiny slouží IMHO pouze přehlednější konfiguraci, tzn. pokud chci změnit nějaký parametr, tak ho změním jen na jediném místě, nemusím u každého záznamu. Já skupiny nepoužívám, mám parametry nastavené na globální úrovni a samotné sítě a pooly generuji (tisíce sítí). Už si to přesně nepamatuji, vrtal jsem se v tom naposled před více než rokem.
No dynamicky se adresa přidělit nemůže kvůli deny unknown-clients;, ale dhcp to asi nevidí rád. Nicméně pokud uvedu hosty v group místo pool a nastavím v něm třeba lease time a ostatní parametry tak to bude fungovat jak má?
Jasně že nemůže, pokud nebude existovat kdekoliv s souboru host záznam bez fixed-address. Jinak upozorňuji na nenápadnou větičku z manu: "A client is known if it has a host declaration in any scope, not just the current scope."
Group je jen nástroj, jak neopakovat ty samé parametry vícekrát. Nic víc a nic míň. Já mám lease time na úrovni sítí a hosty na globální úrovni. Group použít lze.
Tiskni
Sdílej: