Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface eth0 -j MASQUERADE iptables --append FORWARD --in-interface eth1 -j ACCEPT iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -m multiport -p udp --dports 500,4500 --to-destionation 77.75.76.3 iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -p gre -j MASQUERADEZkoušel jsem i pfSense a IPcop... výsledek stejný. Připojím se, dál nic neprojde. Pokud se s VPN klientem připojím přímo k WAN, je vše OK. Je mi divné, že ani pfSense (nb. postavený na FreeBSD) a spol. není s to fungovat, když je právě k takovýmto účelům stvořen a krabička-router za 800, či ICS ve Windows to zvládá bez problému. Na internetu se válí různé diskuze o tomto problému, ale nepodařilo se mi najít funkční řešení. Takže mi spíše jde o to, jestli jste to už někdo neřešil. Předem díky.
Když tvrdí, že má ciscoVPN, tak potřebuje esp, port 4500 pro traversal a 500 pro ipsec. To vlastně vidí v tom logu z wiresharku
V isakmp fázi IPsecu se používá buď AH nebo ESP, v tom sniffu, kde to maká, by mělo být vidět, jaké protokoly jedou. A mam pocit, že CiscoVPN je ořezanej v tom smyslu, že tam moc volit nejde
Jak koukam na specifikaci CiscoVPN, AH nepodporuje ... a nějaké parametry v konfiguráku v linuxu nevidim
P.S. co fragmentace a MTU, nemáte v tom háček? Kolik vám proleze linkou jednim paketem?
Viz onen odkaz na IPsec v linuxu ...
První fáze obvykle podporuje dva různé módy: hlavní (main) a agresivní (aggressive) mód. Oba módy sice ověřují identitu protějších stran komunikace a vytvářejí ISAKMP SA, ale agresivní mód užívá pouze polovinu zpráv, aby dosáhnul tohoto cíle. To má ale svoji stinnou stránku, protože argesivní mód nepodporuje zabezpečení procesu ověření identity a je proto náchylný na útok typu "muž uprostřed" (man-in-the-middle attack), pokud je užívaný ve spojení se sdílenými klíči. Na druhou stranu je to jediný účel agresivního módu. Z důvodu vnitřního fungování hlavního módu, tento mód nepodporuje použití různých sdílených klíčů pro neznámé protější strany komunikace. Agresivní mód nepodporuje zabezpečení procesu ověření identity a přenáší identitu klienta otevřeným způsobem. Protější strany komunikace se proto musejí před procesem ověřování identity znát, aby se mohly použít různé sdílené klíče pro různé účastníky komunikace.
Takže mi přijde jasné, že se v tom sniffu, kde nejede VPNclient, dostane wireshark dostane na vnitřek paketu, aby vypsal, co tam vidí = rozpoznal to, protože to není kryptováno. Na rozdíl od úspěšného navázání VPNclienta, kde jsou data kryptována a tudíž nelze vypsat, nevidí wireshark, jaké pakety vidí.
Hm, pro mne podstatné bylo to, že i zde v té citaci je vidět, že Aggressive mode se sestavuje v kratším počtu paketů. V tom sniffu při průchodu natem je vidět oněch paketů o dost víc. Dneska si zřejmě to nasimulovat nestihnu, abych dal do placu řešení.
Za prvné si ujasni jaký transport vlastně používáš, resp. chceš používat:
Případně pokoušíš-li se o GRE, které myslím ale se Cisco klientem nerozchodíš
Nastavení transportu je ve Windows klientu v založce transport, v Linuxu i Windows v profilu jako EnableNat a TunnelingMode.
Pokud si můžeš vybrat (podporuje-li to VPN server) zkus TCP, jako jediné je bezproblémové, pokud máš dva klienty.
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j SNAT --to-source 10.a.b.cNo a na druhem pc jsme jen nastavil branu 192.168.1.1 a ner jel a i pripojeni na vpn. Takze zkus to takto, proste se vykasli na porty atd. Jde ejn o test. Proste nech vse povoleny.
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j SNAT --to-source 10.0.2.15 iptables -t nat -A PREROUTING -d 10.0.2.15 -j DNAT --to 192.168.68.2
Hm, mam dojem, že pointou je to, že odchozí se nejdřív natuje a pak kryptuje a příchozí obráceně - a když to prohodíte, sice máte ipsec, ale data nee ... v tom že bude pointa.
IPsec - swan česky jako zdroj. Sám jsem nezkoušel.
Tiskni
Sdílej: