V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Brý večer všem, jestli mě něco na openSUSE dlouhodobě štve, jsou to aktualizace. Už v minulosti jsem od svých známých slyšel, že jim je nabízena ta a ta aktualizace stále dokola. Byť jsem jim dokázal poradit (většinou lék byl v aktualizování přes yast, kdy se vyřešily konflikty), sám teď stojím před stejným problémem a nevím, jak z něj ven. Aktualizační applet jsem přestal používat...
Na obrázcích vidíte, kde je problém. Avahi má nějaké fixy, jenže nejdou aplikovat (chybějící starší verze libavahi-devel), proto jsem avahi a jeho příprdy odstranil, nahodil z hlavního repozitáře nižší verzi (tu, která jinak chybí, viz obrázky) a provedl aktualizaci. OK, jenže při kontrole dostupných aktualizací se ty samé fixy nabídly znova. Tentokráte se už ani aktualizace nezdařila, protože chybí (logicky!) starší verze libavahi-devel. Začarovaný kruh.
Máte někdo stejný problém? Verze avahi a jeho příprdků jsou na obrázcích. Kdyby někdo věděl, jak to vyřešit, budu rád.
OpenSUSE 11.1, KDE 4.2
Dík.
A systém jsi instaloval z nuly a nebo jsi upgradoval? Nejsou v systému pozůstatky staré verze? Jinak s tím zypperem to mám úplně stejně .
Hm, já nevím, jestli 11.1 jsem dělal jako čistou, nebo když vyšla jako upgrade z DVD. Uf, to si fakt nevzpomenu, ale asi fakt upgrade. Každopádně to nevysvětluje, proč nejde odstranit balíček. Moc se mi do čisté instalace nechce, mám tady spoustu zkompilovaných programů, takže dělat vše znova (ani nevím co všechno) se mi moc nechce. Uvidíme...
rpm --erase název-balíčku
taky nic?
zypper up + zypper dupFeature. Aplet například neaktualizuje balíčky z packmana, protože packman nemá updates repozitář s delta aktualizacemi.
Je divné, že starý balíček nelze odstranit... Jako první bych znovu sestavil RPM databázi 'rpm --rebuilddb'
a projistotu i databáze zypperu 'mv /var/cache/zypp /var/cache/zypp.backup; zypper ref'
.
Jo, tak tohle zabralo, díky.
Tiskni
Sdílej: