Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Tak se mi po dlouhe dobe podarilo tatu prinutit pouzivat jen Ubuntu a ne Win. Win mu chci ted z disku smaznout, ale nevim, jak ho rozdelit.
V te Primary je - Win-C-ntfs
a v extended:
ntfs-disk,ubuntu-ext3,swap
Mam jen zrusit ten primary se extended s obsahem roztahnout na cely disk, nebo ted extended uplne nejak zrusit..ci jak. Abych rekl pravdu tak nevim, jestli ten extended tam k necemu je..
haloooo poradte mi jak vyresit to skoncovani s windowsama prosiiiim
Bootojete z woken, nebo z gruba? Nebude snadnejsi cely disk
prezehlit Ubuntama?
NN
V prvni rade zvaz, zda je vubec nutne zabyvat se partitioningem - se smazanim cekoholiv to nijak nesouvisi. V uvolnene partition si muzes vytvorit filesystem a pripojit si ji do linuxu, v budocnosti se muze hodit, kdybys chtel treba experimentovat s jinym systemem apod.
Pokud opravdu chces z celeho disku udelat jednu partition, asi to zvladne nejaky nastroj k tomuto urceny (partiton magic, parted). Ale nezapomen predtim zalohovat.
chci to roztahnout na cely disk... udelam to s gparted, v tom problem snad nebude.. ale jak? Ubuntu a swap mam v extended oddile. Ten tam mam nechat, roztahnout a oddily v nem taky. Tebo to mam z extended vykopcit "ven" a udelat primary?
ja mam nejakej blbej den, ci co.. vy mi odpovidate uplne na neco jinyho, nez se ptam Chtel bych vedet, jak mam nalozit s tou extended partition? EXTENDED ve ktere je UBUNTU a SWAP. Primary je Windows - smazu. Vznikne misto. Mam roztahnout na cely disk tu extended a pak jeji obsah? Nebo ji mam nejak zneskodnit a nechat tam primary Ubuntu a Swap???
))
diky za radu driv, neu jsem napsal odpoved na predchozi
Tzn. ja v gparted musim na to volny misto po windows zkopcit ten ext3 a swap a pak to nasledne smaznout z te extended vc. ty extended a pak to teprve roztahnout po celym disku.. no to je peklo, jestli to tak je... K cemu je vubec dobra, ta extended? Mel jsem disky, kde jsem mel jen pripary 1 2 3 ... a bylo to ok.
jo taaak. kdybych tam eventuelne nechal tu extended a roztah ji pres celej disk a v ni ext3 a swap, bude to mit nejakej negativni vliv?
IDE disks can have up to 63 partitions
Tohle jsem našel v manuálové stránce k fdisku
. Nevím, jak to bude se SATA disky.
Je pravda, že můžou být nejvýše 4 primární oddíly (včetně rozšířeného).
Pokud jsem to pochopil dobře, tak může být nejvýš 59 logických oddílů.
Se SCSI (vcetne IDE skrze libata nebo SATA) je problem. U IDE (bez libata, tj. jako hda, hdb, apod.) je pro kazdy kanal radice jedno device major number a pro kazdy disk 64 device minor numbers, tj. jedna pro cely disk a 63 pro jednotlive oddily. U SCSI (a tedy tez SATA nebo IDE pres libata) je vzdy jedno device major number pro sestnact disku a tudiz pro oddily na kazdem zbyva pouze 15 (1 je pro cely disk). Kdysi jsem takto narazil pri novem jadre a zmene hda -> sda (kdyz se libata ustabilizovalo), ze mi system nasel pouze 15 oddilu (mel jsem jich 17). Takze jsem oddily nakonec zrusil a nechal pouze 2 (jeden pro boot a jeden pro LVM).
Ale existuje jeste jedno reseni, a to je kpartx, ktery zpristupni oddily skrze device mapper. Pak je vyse recene omezeni SCSI irelevatni.
no jo, to je ale tatovo pc a on vazne jen potrebuje prohlizet fotky, internet a email, dokumenty To je cely. A kdyz uz bude mermomoci potrebovat nejakou jednoduchou win aplikaci, tak mu ji tam dam pres wine. Jeste bych ten disk ale potreboval poradne otestovat, jestli je ok a nevim, jak na to. Na serveru mam Debian a tam kontroluju pri restatru shutdown -rF (na uptime si nezakladam), ale kdyz takhle restartuju Ubuntu, tak ta kontrola se nespusti a nevim proc..
man fstab (fedora10 i Ub.g.g):
takze je to tak jak povidas: pokud je 6. sloupecek 0 (nebo nic) tak se nekontroluje, jinak se na prislusne oddily (cim nizsi cislo tim driv) postve fsck (a v pripade tazatele - si to cuchne, jestli je potreba delat kontrolu, pripadne ji provede) O zastaveni v pripade ne-nalezu prislusneho oddilu tedy nic nepisou a je to asi veci initu.
Tim neotestujes disk, ale filesystem. -F muzes nahradit pomoci tune2fs - nastavis oddilu prilis mnoho (treba 100) startu bez kontroly a on by ji mel spustit pri pristim mountu. (man tune2fs .. zajimat Te bude velke -C)
Kokud chces "trosicku" kontrolovat disk, tak zacni smartctl -t long /dev/sda (nutno nainstalovat smartmontools) a po case, ktery to oznami se jit podivat, jestli to neco naslo. (smarctl -a /dev/sda)
Tiskni
Sdílej: