Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nenašel jsem alternativu k Check Point VPN pro Linux. (Ono řešení existuje. Myslím, že jsme měli na testování Connectru, ale do toho se firma nijak nehrne..) Zkouším, zda by fungovalo jít přes sdílené připojení k Internetu prostřednictvím počítače s Vistama. Dospěl jsem do stavu:
- z Linuxu funguje ping na veřejné IP, zapnu-li na Vistách VPN klienta, pak i na stroje ve firemní síti
- na Vistách mi telnet na stroj s veřejnou IP funguje, na Linuxu mi vypíše escape sekvenci, ale už mi nenabídne login
- také jsem zkoušel otevřít nějaký web pomocí Lynxu. Zdá se, že server najde, ale žádná data z něj nenačte
Tušíte někdo, kde může být zádrhel?
http://emsi.it.pl/auto/opensclienthowto
Urcite se najde UX reseni..
NN
Díky za tip. Uvidím, co na to náš bezpečák - certifikáty máme jako *.p12.
BTW - přidání balíčku openswan se projevilo hláškou: "Novell/SUSE have been granted a license to (re)export of this piece of software outside of the US, as it provides strong cryptographic algorithms to ensure privacy. Other countries (Russia, France, and more) may have restrictions to import or use this software. Please check!". To se asi překládá jako: "Vítejte ve svobodném světě!"
Hm, pokud *.p12, tak co ciscovpn? V portage jeden sice je, ale musí se stáhnout od "dodavatele" ... naštěstí lze vpnclient-linux-x86_64-4.8.00.0490-k9.tar.gz najít googlem
# eix cisco ... [I] net-misc/cisco-vpnclient-3des Available versions: 4.6.03.0190-r1!f!s 4.7.00.0640-r1!f!s 4.8.00.0490-r1!f!s ~4.8.01.0640!f!m!s {kernel_linux} Installed versions: 4.8.00.0490-r1!f!s(14:22:19 28.2.2009)(kernel_linux) Homepage: http://cco.cisco.com/en/US/products/sw/secursw/ps2308/index.html Description: Cisco VPN Client (3DES)
To jsem žádostiv, jak se na sebe budou Cisco s Check Pointem tvářit
Tak Cisco se se mnou moc nemazalo:
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.27.19-3.2-obj/x86_64/default' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.27.19-3.2-obj/x86_64/default' make: *** [default] Error 2 Failed to make module "cisco_ipsec.ko".
Zkoušel jsem ještě KVPNC (0.9.1 KDE4). Výběr je bohatý (bez Check Poinut), ale pohořel jsem na importu certifikátu *.p12 - nemůže jej přečíst
Google toho nachází docela dost ... jeden příklad a druhý za všechny. Nakonec pak ještě improtovat root/veřejný a uživatelský certifikát.
O dožďuchání Cisca obavy nemám. Konec konců pomoci KVPNC jednu Cisco VPN používám, ale není postavená na certifikátu. Spíš se bojím, zda si budou implementace Cisco a Check Point rozumět. Myslím, že Cisco je v KVPNC dost dlouho, aby import *.p12 byl vychytaný, ale certifikát od Check Pointu se evidentě nelíbil. Nemáte s tím někdo praktickou zkušenost?
tak prý už na tom pohořel kolega, který je přeci jenom o kus dál než já. Navíc mám blbou pozici na testování, když nemám pod kontrolou klientskou i serverovou část..
Netušíte někdo, co by mohlo být za problém s tou sdílenou MS sítí, když ping obousměrně funguje? Dnes jsem tu našel zprávičku o iptables a tam je sdílení Internetu také. Znáte někdo princip?
checkpoint pouziva "hybridni" autentizaci, ktera pouziva jine poradi
pri vyhodnocovani autentizacnich polozek. Takze, ten OpenSwan je
pro tuto potrebu nutne opatchovat, aby to umel. (k tomuto reseni se pri-
klanim).
Co se tyce to MS "connection share" je to neco jako router z woken,
co se tyce linuxu tak si z toho PC proste udelate router..a procpete
jim wokeniho klienta z Checkpoint VPN klientem, ale to uz spise bude
jednoduzsi udelat si virtualni wokna na linuxu.
NN
díky za vysvětlení. Pokud by se zadařil OpenSwan, tak mi to také přijde jako nejlepší řešení - ještě to zkusím, ale bez toho, abych viděl reakce na firewallu si moc šancí nedávám
U toho sdíleného internetového připojení se pokouším spíš o varantu Linux > Vista > VPN. Něco jsem k tomu našel, ale některé návody vypadají jako pěkná divočina.. Navíc se mi síťoviny pod openSUSE chovají nějak divně. Pomocí ip link set eth0 down vypnu síťovku - a ona se bez ptatní sama nahodí, podle nálady si ne/vezme konfiguraci z DHCP, rmmod iwl3945 mi likviduje klávesnici a myš => jediná komunikace se systémem je Power.. - prostě zážitek
ja pouzivam misto cisco-vpnclient program vpnc... zda se mi mnohem lepsi ;]
Tiskni
Sdílej: