Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Ahoj, delam skolni projekt a potrebuju do bashove skriptu zakomponovat volani z aproposu. Mam ubuntu 8.1 32bit a zjistil jsem ze pri volani aproposu se me nezobrazi konkretni informaci. Po pripojeni na skolnim serveru, kde se budou pod linuxem projekty testovat funguje vsechno korektne, pri zadani napr. apropos brk se zobrazi:
apropos brk
brk (2) - change data segment size
sbrk [brk] (2) - change data segment size
strpbrk (3) - search a string for any of a set of characters
strpbrk (3p) - scan a string for a byte
strpbrk [string] (3) - string operations
wcspbrk (3) - search a wide-character string for any of a set of wide characters
wcspbrk (3p) - scan a wide-character string for a wide-character code
kdyz u me v ubuntu zadam apropos brk, nezobrazi terminal nic. Pri zadani apropos ls, se me zobrazi seznam, takze cast seznamu tam je a cast neni. Nevim v cem je chyba nebo jestli se muze jednat o chybejici balicky nebo nejake spatne nastaveni. Diky moc za odpovedi
Apropos brk, mi nezobrazi take nic. Podle manualu, prohledava apropos
nazvy manualovych stranek a popisky. Takze, bych si stim nelamal hla-
vu protoze je to otazka distribuce a zakomponoval tam proste variantu,
ze nenajde nic.
Nemate ve skole nahodou unix, misto linuxu?
NN
1) man apropos, 2) man whatis ... pak "/usr/sbin/makewhatis". Víc mne zatim nenapadá.
Pri zadani apropos ls, se me zobrazi seznam, takze cast seznamu tam je a cast neni.
použi apropos ls | less
a bude ti výpis stránkovať.
Jestli mame ve skole unix nebo linux, to fakticky nevim, ale spise bych to tipoval na unix. Apropos ls me najde vporadku, ale ty ostatni veci funguji jenom u nas
ve skole :) Takze to znamena to vsechno zkouset jedine tam, diky moc za odpovedi.
Tiskni
Sdílej: