Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ahoj, delam skolni projekt a potrebuju do bashove skriptu zakomponovat volani z aproposu. Mam ubuntu 8.1 32bit a zjistil jsem ze pri volani aproposu se me nezobrazi konkretni informaci. Po pripojeni na skolnim serveru, kde se budou pod linuxem projekty testovat funguje vsechno korektne, pri zadani napr. apropos brk se zobrazi:
apropos brk
brk (2) - change data segment size
sbrk [brk] (2) - change data segment size
strpbrk (3) - search a string for any of a set of characters
strpbrk (3p) - scan a string for a byte
strpbrk [string] (3) - string operations
wcspbrk (3) - search a wide-character string for any of a set of wide characters
wcspbrk (3p) - scan a wide-character string for a wide-character code
kdyz u me v ubuntu zadam apropos brk, nezobrazi terminal nic. Pri zadani apropos ls, se me zobrazi seznam, takze cast seznamu tam je a cast neni. Nevim v cem je chyba nebo jestli se muze jednat o chybejici balicky nebo nejake spatne nastaveni. Diky moc za odpovedi
Apropos brk, mi nezobrazi take nic. Podle manualu, prohledava apropos
nazvy manualovych stranek a popisky. Takze, bych si stim nelamal hla-
vu protoze je to otazka distribuce a zakomponoval tam proste variantu,
ze nenajde nic.
Nemate ve skole nahodou unix, misto linuxu?
NN
1) man apropos, 2) man whatis ... pak "/usr/sbin/makewhatis". Víc mne zatim nenapadá.
Pri zadani apropos ls, se me zobrazi seznam, takze cast seznamu tam je a cast neni.
použi apropos ls | less
a bude ti výpis stránkovať.
Jestli mame ve skole unix nebo linux, to fakticky nevim, ale spise bych to tipoval na unix. Apropos ls me najde vporadku, ale ty ostatni veci funguji jenom u nas
ve skole :) Takze to znamena to vsechno zkouset jedine tam, diky moc za odpovedi.
Tiskni
Sdílej: