Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravim,
mam domaci sit s wifi a 100Mbit ethernetem. Bohuzel, kvuli silnemu zaruseni mi wifi jede max 1MB/s, ale ethernet kabel mam jenom v pracovne v dokovaci stanici a nehodlam to menit.
Problem je, ze pokazde, kdyz zacvaknu NB z/do dokovaci stanice, dojde spravne k detekci eth kabelu, ale jednotliva otevrena spojeni se se zmenou topologie nedokazi vyrovnat. Napriklad po vycvaknuti ze stanice postupne popadaji veskera bittorent spojeni, aby se za chvili opet pripojila pres wifi. Router na rozhrani vnitrni site a Internetu je vlastni debian server, notebook je ubuntu.
Chci se zeptat, jestli existuje nejaky zpusob, jak nastavit wifi a ethernet tak, ze by se i otevrena spojeni dokazala "migrovat" za behu? Ja to chapu tak, ze z pohledu routeru se jedna o dve zcela odlisne zarizeni (jak eth tak wifi maji samozrejme sve MAC adresy) a potreboval bych jak routeru, tak notebooku "rict", co chci.
Omlouvam se za debilni dotaz s hodne netechnickym popisem. Verim, ze je nekdo, kdo me pochopil .
Jak jsem pochopil, sctp vyzaduje specialni jadro (nejnovejsi je .22), takze na desktopu to neni prilis pouzitelne...
Kazdopadne bonding (mode 1) je presne to, co bych potreboval! Dokonce jsem nasel i navod pro Ubuntu, bohuzel hned prikaz mii-tool mi vraci SIOCGMIIPHY on 'wlan0' failed: Operation not supported. Znamena to tedy, ze moje wifi karta nepodporuje bonding? To by me bohuzel ani moc neprekvapilo, kazdopadne je to velka skoda, protoze setup bondingu jinak vypada velmi jednoduse...
Tim jsem chtel rict - existuje nejaka moznost, jak z wlan0 udelat regulerni ethernet interface, aby ho videl napriklad ethtool?
Tiskni
Sdílej: